Jacek Drost

Pomnik żołnierzy Wojska Polskiego w Żywcu do dekomunizacji?

Pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego  przy żywieckiej alei Wolności odsłonięto w 1963 roku. Fot. Facebook/Antoni Szlagor Pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego przy żywieckiej alei Wolności odsłonięto w 1963 roku.
Jacek Drost

Do Urzędu Miejskiego w Żywcu wpłynęło pismo z Urzędu Wojewódzkiego informujące o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia czy pomnik żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej podlega tzw. ustawie o dekomunizacji. Informacja zbulwersowała mieszkańców Żywca. Burmistrz miasta zapowiedział, że nie dopuści, by pomnik został rozebrany.

Informacja o tym, że pomnik może zostać zdekomunizowany obiegła miasto nad Sołą i Koszarawą lotem błyskawicy.

- Żołnierze Wojska Polskiego, którzy przelewali krew za Ojczyznę, za naszą ukochaną Polskę, za naszą upragnioną wolność, w niektórych głowach są komunistami, a pomnik uznający ich walkę o koniec II wojny światowej jest dla nich symbolem komunizmu - stwierdził Antoni Szlagor, burmistrz Żywca na swoim profilu na portalu społecznościowym informując o tym, że pismo o wszczęciu postępowania dotarło do żywiec-kiego magistratu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jacek Drost

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Gdyby pomnik Wojska Polskiego miał ulec dekomunizacji, to byłoby to potwierdzenie, że Polską rządzą wrogowie Narodu Polskiego.

Mnie g. obchodzi popieprzona ideologia chorych z zajadłości prawicowców tak samo, jak g. mnie obchodziła zajadła ideologia komunistów w latach 60.

Nasza historia jest taka, że o wolność Polski żołnierze walczyli na różnych frontach, ale bezpośrednio spod okupacji hitlerowskiej wyzwalało Ludowe Wojsko Polskie u boku Armii Czerwonej.

Bliżsi memu sercu są żołnierze LWP, jak ci z Brygady Świętokrzyskiej kolaborujący z nazistami, choć to podobno też byli Polacy.

W latach 60. chodziłem do szkoły podstawowej, na lekcjach historii nauczyciele mówili jedno, a dorośli, (po cichu) mówili co innego. Był to chory psychicznie czas. Obecnie za rządów PO-PiSu ponownie znaleźliśmy się w chorych psychicznie czasach z jedną różnicą, że na razie możemy głośno wypowiadać z czym się nie zgadzamy. Jak długo?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.