Pomoc psychiatrów bliżej chorych. W Kobierzynie uruchomią centrum zdrowia psychicznego

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

Pomoc psychiatrów bliżej chorych. W Kobierzynie uruchomią centrum zdrowia psychicznego

Iwona Krzywda

W lipcu mają rozpocząć działanie centra zdrowia psychicznego, zapewniające pacjentom z zaburzeniami opiekę środowiskową

Pierwsze tego rodzaju ośrodki powstaną w ramach pilotażu zaplanowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Przepisy niezbędne do ich uruchomienia są już gotowe i trafiły do konsultacji społecznych. Resort chce, żeby centra zdrowia psychicznego odpowiadały za koordynację opieki środowiskowej i zapewniały pacjentom pomoc jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Placówki będą przyjmować chorych głównie w ramach poradni i oddziałów dziennych, zapewniać wizyty domowe, a w razie poważnego zaostrzenia objawów - także hospitalizację. - To rozwiązanie sprawdzone na świecie. Opieka środowiskowa pozwoli tym chorym, u których stwierdzono określone zaburzenia mentalne czy psychiczne, wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, do nauki czy do pracy - podkreślał wiceminister zdrowia Zbigniew Król, pytany o projekt w trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu.

Do kluczowych zadań każdego centrum będzie należeć opieka nad osobami przewlekle chorymi. Nie chodzi tylko o zapewnienie otwartego gabinetu psychiatry, ale również o ciągły kontakt medyków z pacjentem, zapobieganie nawrotom choroby czy wsparcie w aktywizacji społecznej. W ośrodkach pomoc znajdą także osoby wymagające doraźnej interwencji. Na funkcjonowanie centrów i koordynowanie terapii lecznice dostaną specjalne środki w formie ustalonego z góry budżetu, uzależnionego od liczby osób objętych opieką.

Czytaj więcej:

 • Centra będą dedykowane tylko dorosłym?
 • Czym mają docelowo stać się centra zdrowia psychicznego?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.