Pomóż seniorowi, a dostaniesz 2 tys. zł miesięcznie. Program Smartopieka w Katowicach

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Pomóż seniorowi, a dostaniesz 2 tys. zł miesięcznie. Program Smartopieka w Katowicach

Agata Pustułka

Jeden opiekun i trzech seniorów wymagających wsparcia w codziennej higienie, robieniu zakupów, wyjściu do teatru lub kościoła. Startuje pionierski pomysł Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Zaczęła się rekrutacja do programu Smartopieka

Mieszkasz w Katowicach, jesteś w sile wieku i chcesz pomóc trzem seniorom mieszkającym w Twojej okolicy? Możesz zgłosić się do programu „Smartopieka”, pionierskiego pomysłu Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Przez rok, na tyle określono czas trwania pierwszej edycji programu, dostaniesz 2 tys. zł brutto miesięcznie. Ale musisz wiedzieć, za co! Pomoc dla seniorów to np. robienie zakupów, utrzymanie higieny - golenie, czesanie, czy towarzyszenie podczas wizyt u lekarza, podawanie leków, mierzenie ciśnienia, ale też m.in. sprzątanie czy pranie.

Program jest przygotowany tak, aby jednocześnie zapewnić opiekę osobom starszym i niesamodzielnym, a ich opiekunów wesprzeć w najtrudniejszych zadaniach. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja. - Chcemy pomóc zarówno osobom starszym, jak i tym, które na co dzień opiekują się swoimi sąsiadami, znajomymi czy krewnymi - mówi Anna Brzęska-Mikoda, koordynatorka projektu.

Bardzo często pomagamy starszym od nas sąsiadom w załatwianiu drobnych spraw - wykupujemy leki w aptece, robimy drobne zakupy. Zwykle nie w ramach systematycznej pomocy, ale od czasu do czasu. Dzięki pomysłowi pracowników Szpitala Geriatrycznego w Katowicach i środkom z Unii Europejskiej samopomoc sąsiedzka może być... opłacalna nie tylko w wymiarze emocjonalnym, bo zawsze warto pomagać innym, ale i finansowym. I nie ma się czego wstydzić, bo to przecież także wysiłek wymagający dodatkowo odpowiedzialności za innych.

W Katowicach ruszył właśnie program „Smartopieka”, dzięki któremu osoby opiekujące się seniorami mogą otrzymać finansowe wsparcie. Podejmując rolę opiekuna trzech starszych osób, najlepiej z najbliższej okolicy, tego samego bloku czy osiedla, i wypełniając wszystkie ustalone z koordynatorami programu obowiązki, przez rok każdy z opiekunów będzie otrzymywać miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto.

Największą zaletą programu jest profesjonalne wsparcie w codziennej opiece nad osobami starszymi. Chodzi tu głównie o pomoc w pielęgnacji ciała, np.: utrzymanie higieny, czesanie, golenie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmiana bielizny osobistej i pościelowej. To także asysta w czynnościach pielęgnacyjnych: podawanie leków, mierzenie temperatury, ciśnienia, poziomu cukru itp., pomoc w odżywianiu się, np.: przygotowywanie i dostarczanie posiłków oraz produktów żywnościowych na pozostałą część dnia, z uwzględnieniem zalecanej diety i zachowaniem dbałości o higienę. Nasz program oferuje pomoc w zaopatrzeniu i utrzymaniu gospodarstwa domowego, np.: drobne zakupy, sprzątanie, pranie - wymienia Anna Brzęska-Mikoda, koordynator projektu ze Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Na wsparcie seniorzy będą mogli liczyć także w sprawach typowo organizacyjnych, takich jak: ustalanie wizyt lekarskich, towarzyszenie w nich, realizowanie recept, załatwianie spraw urzędowych, zgłaszanie niezbędnych napraw, ułatwianie kontaktów z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. To także wsparcie w organizacji wyjść z mieszkania, pomoc w zaspokojeniu potrzeb duchowych, religijnych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Generalnie wszystko zależy od potrzeb i umowy między opiekunem a jego podopiecznym, którzy muszą ustalić sobie harmonogram zajęć i zadań.

Trzeba dodać, że osoby starsze korzystają z programu całkowicie bezpłatnie! - Podopieczni muszą być mieszkańcami Katowic, bo program obejmuje tylko to miasto. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by inne wzięły przykład i wprowadziły taką samopomoc sąsiedzką - wyjaśnia Anna Seweryn ze Szpitala Geriatrycznego. - Bliskość miejsca zamieszkania opiekuna i jego podopiecznych zdecydowanie poprawia efektywność czasu poświęconego na wykonywanie usług opiekuńczych. Stwarza też możliwość wytworzenia się w lokalnej społeczności sąsiedzkich sieci wsparcia i więzi.

Marzeniem dr. Jarosława Derejczyka, dyrektora Szpitala Geriatrycznego, jest by do akcji włączyły się też spółdzielnie mieszkaniowe i poprzez swoje źródła ustaliły np. liczbę mieszkańców - lokatorów w wieku senioralnym, potrzebujących pomocy. Wtedy łatwiej będzie trafić do potrzebujących.

- Chcemy pomóc zarówno osobom starszym, jak i tym, które na co dzień opiekują się swoimi sąsiadami, znajomymi czy krewnymi - dodaje Anna Brzęska-Mikoda. Często rodzina, mimo najlepszych chęci, nie daje sobie rady z nadmiarem obowiązków.

Potrzeby zdrowotne i społeczne seniorów, którzy wezmą udział w programie, są określane przez lekarzy i pielęgniarki Szpitala Geriatrycznego. - Ocena stanu zdrowia osoby starszej jest przeprowadzana w domu pacjenta podczas pierwszej domowej wizyty. W czasie trwania programu lekarz geriatra oraz pielęgniarka monitorują stan zdrowia pacjenta w trakcie kolejnych dwóch wizyt. Opiekun sprawujący opiekę nad osobami starszymi jest z kolei wspierany merytorycznie przez profesjonalnego opiekuna medycznego będącego pracownikiem szpitala - podkreśla dr Derejczyk.

Projekt „Smartopieka” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą uzyskać dodatkowe informacje pod numerem telefonu 739 047 347.

Polska nadal jest postrzegana w Europie jako kraj demograficznie młody, jednak od początku lat 90. minionego wieku statystyczny mieszkaniec Polski postarzał się o ponad 7 lat.

Jak wynika z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2025-2040 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej w zbiorowości osób starszych (60 lat i więcej) wzrośnie w Polsce z 16,1 proc. do 27,5 proc. Oznacza to już dziś konieczność przygotowania się do życia w świecie seniorów. To im powinny być podporządkowane m.in. rozwiązania komunikacyjne, ale też w ochronie zdrowia.

Eksperci z GUS podkreślają, że szczególnej troski wymagać będą... kobiety. Obecnie w przypadku osób w wieku sędziwym

(80 lat i więcej) ponad dwie trzecie to osoby owdowiałe. Są to przede wszystkim kobiety (85 proc. osób owdowiałych), przeważnie mieszkające i żyjące samotnie oraz wymagające wsparcia. Z danych ZUS wynika, że w województwie śląskim żyje obecnie 237 osób, które ukończyły 100 lat życia. W całym kraju takich osób jest 2,3 tysiąca. W województwie śląskim najwięcej świadczeń honorowych dla ponadstulatków wypłaca Oddział ZUS w Bielsku-Białej - 49. Tuż za nim jest Oddział ZUS w Chorzowie, który świadczenia honorowe wypłaca 46 osobom.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.