Pomysły na poprawę jakości lubelskiego powietrza. Lublinianie podpowiedzą, jak ratusz ma walczyć ze smogiem

Czytaj dalej
Artur Jurkowski

Pomysły na poprawę jakości lubelskiego powietrza. Lublinianie podpowiedzą, jak ratusz ma walczyć ze smogiem

Artur Jurkowski

To, że jest, nie ulega wątpliwości. I w tym problem. Mieszkańcy razem z ekspertami mają napisać program, jak walczyć w Lublinie ze smogiem.

- Choć sezon smogowy wkrótce się skończy, to problem nie zniknie. Dlatego startujemy z panelem już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Chodzi o panel obywatelski, czyli platformę współpracy mieszkańców z urzędnikami i ekspertami przy podejmowaniu ważnych dla całego miasta decyzji.

Lublin jako drugie miasto w Polsce - po Gdańsku - sięgnął po takie narzędzie. Panel ma odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?

Ratusz zaczął właśnie procedury związane z wyłonieniem reprezentantów mieszkańców. Jak to się odbędzie? W pierwszej fazie wytypowano 12 tys. kandydatów.

- Zostaną do nich wysłane listy z propozycją uczestniczenia w pracach, w ramach panelu antysmogowego - wyjaśniał Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Ci, którzy będą chcieli wziąć udział w panelu, powinni potwierdzić to za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Mieszkańców ma reprezentować 60 lublinian, ich ostateczny wybór nastąpi w wyniku losowania. Skład panelistów ma być ustalony do 28 marca.

Później odbędzie się sześć debat. Potrwają do 19 maja. Efektem dyskusji mieszkańców z urzędnikami i ekspertami mają być wytyczne dla ratusza, jak należy poprawić jakość powietrza w Lublinie.

- Jeśli będzie to np. wskazanie dotyczące wymiany pieców c.o., to właśnie takie działanie będziemy realizować - zapowiedział Żuk.

Stężenie pyłów PM10 w 2017 roku było przekroczone w Lublinie przez 47 dni, w 2016 - 40, w 2015 - 66. Obowiązująca norma to 35 dni.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:MKS Perła w półfinale europejskiego pucharu! Świetna druga połowa lubelskiej ekipyWyniki Oscarów 2018. Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach (ZDJĘCIA)Blowek w Lublinie. Tłumy fanów przyszły spotkać się z idolem (ZDJĘCIA, WIDEO)Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ]Nie będzie szturmu na K2. Polscy himalaiści wracająKibice na meczu koszykarzy TBV Startu Lublin z BM Slam Stal Ostrów Wlkp.


Zobacz też: Zmiany w prawie łowieckim. Zakaz udziału dzieci w polowaniach /x-news/

Artur Jurkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.