Ponad 100 groźnych stron z płatnościami. Nie daj złowić się oszustom

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Ponad 100 groźnych stron z płatnościami. Nie daj złowić się oszustom

Katarzyna Paczewska

Problem jest poważny - tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić z konta pieniądze.

Nie dopłacaj 1 zł ani groszowych kwot!

- Przestępcy wciąż walą w ludzi lewymi SMS-ami „na dopłatę 1 PLN”. Dalej podszywają się pod Operatora, DHL, OtoMoto, Biedronkę, Morele czy Paczkomaty i pod byle pretekstem (a to „przesyłka była za ciężka i wysyłka okazała się droższa”, a to „ogłoszenie musi być zweryfikowane”) przekierowują ofiary do lewych paneli pośredników w płatnościach” - potwierdzają zjawisko specjaliści portalu Niebezpiecznik, który zajmuje się m.in.

Ostrzeżenia przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności wydały właśnie: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskie Centrum Konsumenckie, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich. Szczegóły w pełnej wersji artykułu. 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Chmura bezpieczna - to chyba jakiś niesmaczny żart ! A pamiętacie zdjęcia nagich gwiazd show-biznesu, które wyciągnięto właśnie z takiej niby to bezpiecznej, dobrze zabezpieczonej chmury ? Dziękuję, ale pozostanę przy swoim pojmowaniu bezpieczeństwa moich haseł. Proszę zauważyć także, że wszystkie programy do niby bezpiecznego przechowywania wielu haseł szyfrują je w taki sam sposób i wystarczy, że ktoś go pozna i mamy dostęp do wszystkiego. Tak właśnie uzyskano dostęp do haseł FTP w Total Commanderze. To tak samo jak z fabrycznym alarmem w samochodzie - każdy jest tej samej firmy, montowany jest tak samo, w tym samym miejscu oraz jest tak samo zbudowany, ma takie same i tak samo montowane czujniki. Dlatego też wszyscy specjaliści radzą żeby zamontować sobie jakiekolwiek dodatkowe, ale niestandardowe, własnego pomysłu zabezpieczenie. Im droższy lub bardziej atrakcyjny dla złodziei samochód, tym bardziej trzeba to zrobić. Niech to będzie nawet zwykły mechaniczny ukryty, niewidoczny na pierwszy rzut oka wyłącznik zapłonu. Zawsze to opóźni złodzieja, a jak nie poradzi sobie w kilkanaście, 20-kilka sekund, to się podda. Kiedyś kolega miał swobodnie leżący na widoku magnesik i zamontowany pod deską rozdzielczą kontaktron. Dwa razy uchroniło go to przed stratą bardzo nietypowego i atrakcyjnego pojazdu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.