Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ponad 150 tys. cudzoziemców chce pracować w Śląskiem. Pracę podejmują u nas najczęściej obywatele Ukrainy

Czytaj dalej
Fot. Skeeze/Pixabay
Bartosz Wojsa

Ponad 150 tys. cudzoziemców chce pracować w Śląskiem. Pracę podejmują u nas najczęściej obywatele Ukrainy

Bartosz Wojsa

Obcokrajowcy szukają pracy w Polsce i w województwie śląskim. Jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2017 roku w powiatowych urzędach pracy w Śląskiem zarejestrowanych było 152 tys. 605 cudzoziemców.

Najnowszy raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje przebywających w Polsce obcokrajowców, którzy pracują bądź chcą pracować w naszym kraju. Z analizy wynika, że w samym województwie śląskim, w powiatowych urzędach pracy, zarejestrowanych jest dokładnie 152 tys. 605 cudzoziemców, podczas gdy w całej Polsce liczba ta wynosi 1 mln 824 tys. 464 osób. To dane zbiorcze na 2017 rok, które ostatnio opublikowano.

Liczby, o których mowa w raporcie, określają oświadczenia pracodawców o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi. W skrócie oznacza to też, że liczby obejmują zarówno te osoby, które już pracę mają, jak i te, które dopiero zatrudnienia szukają. Do tego oczywiście dochodzą cudzoziemcy, którzy nie są zarejestrowani w PUP, a w Polsce pracują.

W naszym regionie największy odsetek cudzoziemców, niezmiennie od lat, stanowią obywatele Ukrainy. To 145 tys. 893 osoby, czyli 95,6 proc. wszystkich obcokrajowców wskazanych w raporcie. Na drugim miejscu są Białorusini - 2804 osoby, a na trzecim obywatele Mołdawii - 2104 osoby. Dalej mamy też Gruzję (1254 osoby), Rumunię (363 osoby) oraz Armenię (187 osób).

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.