Ponad 150 tys. cudzoziemców chce pracować w Śląskiem. Pracę podejmują u nas najczęściej obywatele Ukrainy

Czytaj dalej
Fot. Skeeze/Pixabay
Bartosz Wojsa

Ponad 150 tys. cudzoziemców chce pracować w Śląskiem. Pracę podejmują u nas najczęściej obywatele Ukrainy

Bartosz Wojsa

Obcokrajowcy szukają pracy w Polsce i w województwie śląskim. Jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2017 roku w powiatowych urzędach pracy w Śląskiem zarejestrowanych było 152 tys. 605 cudzoziemców.

Najnowszy raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje przebywających w Polsce obcokrajowców, którzy pracują bądź chcą pracować w naszym kraju. Z analizy wynika, że w samym województwie śląskim, w powiatowych urzędach pracy, zarejestrowanych jest dokładnie 152 tys. 605 cudzoziemców, podczas gdy w całej Polsce liczba ta wynosi 1 mln 824 tys. 464 osób. To dane zbiorcze na 2017 rok, które ostatnio opublikowano.

Liczby, o których mowa w raporcie, określają oświadczenia pracodawców o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi. W skrócie oznacza to też, że liczby obejmują zarówno te osoby, które już pracę mają, jak i te, które dopiero zatrudnienia szukają. Do tego oczywiście dochodzą cudzoziemcy, którzy nie są zarejestrowani w PUP, a w Polsce pracują.

W naszym regionie największy odsetek cudzoziemców, niezmiennie od lat, stanowią obywatele Ukrainy. To 145 tys. 893 osoby, czyli 95,6 proc. wszystkich obcokrajowców wskazanych w raporcie. Na drugim miejscu są Białorusini - 2804 osoby, a na trzecim obywatele Mołdawii - 2104 osoby. Dalej mamy też Gruzję (1254 osoby), Rumunię (363 osoby) oraz Armenię (187 osób).

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.