Ponad 20 biurom podróży grozi wykreślenie z rejestru

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kamila Rożnowska

Ponad 20 biurom podróży grozi wykreślenie z rejestru

Kamila Rożnowska

Powód? Nie odprowadzały składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. W Śląskiem chodzi o 22 biura podróży, 15 z nich wciąż sprzedawało wycieczki. Co dzieje się z klientami takich biur?

Urząd Marszałkowski od początku sierpnia wszczął 18 postępowań administracyjnych wobec wskazanych 22 biur podróży w naszym regionie. To pokłosie wniosków skierowanych do większości - bo 12 - samorządów w Polsce przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Chodzi o wykreślenie wskazanych biur z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz wydanie zakazu prowadzenia działalności przez trzy lata.

Okazuje się, że działający od listopada 2016 roku TFG pełni rolę nie tylko drugiego filara zabezpieczającego podróżujących przed upadkiem ich touroperatora, ale również wcześniej odbiera sygnały o ewentualnych nieprawidłowościach.

Niektórzy wciąż działali

W całej Polsce wniosków TFG o wykreślenie z rejestrów biur podróży jest 120. Chodzi o małych pośredników i organizatorów wyjazdów. W Śląskiem jest ich 22. Nasze województwo jest jednym z czterech, gdzie takich wniosków - w relacji do aktywnych biur - jest najwięcej.

- Sprawa dotyczy blisko 3 proc. przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych i najprawdopodobniej obejmuje te biura podróży, które nie prowadzą już działalności, a jedynie nie dopełniły formalności wykreślenia się z rejestru - uspokaja Renata Mentlewicz, dyrektor biura TFG.

Jednak urzędnicy z woj. śląskiego do tej pory ustalili, że w naszym regionie 15 z 22 wskazanych pośredników turystycznych, wciąż funkcjonowało i sprzedawało swoim klientom wycieczki.

- To głównie małe, rodzinne biura podróży. Wszystko wskazuje na to, że w pewnym sensie zagubiły się w gąszczu nowych przepisów - mówią urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego.

Na tym etapie postępowania można stwierdzić, że siedem ze wskazanych przez TFG biur, rzeczywiście zaprzestało już wcześniej prowadzonej działalności i po prostu nie dopełniło formalności związanych z wykreśleniem z rejestru. Nazwy biur, których postępowanie dotyczy, będą mogły być ujawnione dopiero po zakończeniu procedury administracyjnej.

Kontrole urzędowe

W Polsce to Urzędy Marszałkowskie sprawują nadzór nad biurami i pośrednikami turystycznymi, zarejestrowanymi w danym województwie. Urzędy prowadzą też kontrole tych podmiotów i mogą wydać decyzję o 3-letnim zakazie prowadzenia działalności. W Śląskiem taki zakaz obejmuje aktualnie 29 biur. Pięciu z nich zakaz kończy się w tym roku, między październikiem a grudniem.

Witold Trólka z biura prasowego UM informuje, że w tym roku urzędnicy przeprowadzili 42 kontrole. Po ich przeprowadzaniu nie został wydany, jak na razie, żaden zakaz.

- Po dotychczasowych kontrolach sześciu organizatorów zaczęło odprowadzać składki oraz wysyłać deklaracje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (pod niego podlega TFG - przyp. red.). Ponadto podczas kontroli zobowiązywano organizatorów do składania korekt deklaracji w przypadku stwierdzenia w nich błędów - mówi Trólka.

Jakie nieprawidłowości najczęściej były wskazywane?- Dotyczyły głównie nie przesyłania deklaracji do UFG, nie płacenia składek do UFG, błędnie wypełnionych deklaracji, braku wykazu umów, braku umów z klientami, przyjmowanie zaliczek w nieodpowiednim terminie i wysokości - wylicza.

TFG nie zostawi na lodzie

Co stanie się z klientami biur, które finalnie zostaną wykreślone z rejestru w wyniku wszczętych postępowań? Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG zapewnia, że klienci nie pozostaną na lodzie, bo przedsiębiorca będzie musiał wywiązać się z zawartych umów.

Wybierając wczasową ofertę najczęściej kierujemy się ceną, a warto też zwrócić uwagę na kondycję finansową biura podróży

- Co do zasady jeżeli dane biuro podróży wpisane jest do ewidencji (CEOTiPT ) i ma zabezpieczenia w I filarze, to jest również objęte gwarancjami w ramach TFG. Warunkiem uruchomienia środków z funduszu jest bowiem istnienie i wyczerpanie powyższego zabezpieczenia - wyjaśnia Biały.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Co to takiego?
Biura podróży od listopada 2016 roku są zobowiązane co miesiąc odprowadzać składki na TFG. Składka naliczana jest od każdej zawartej umowy na wyjazd zagraniczny. Wynosi kilkanaście złotych i zależy od państwa będącego celel podróży oraz środka transportu. Z reguły jest doliczana do kosztów wycieczki, zatem powinna być wyszczególniona na umowie. Pieniądze te zostaną uruchomione w chwili ogłoszenia niewypłacalności touroperatora oraz w sytuacji gdy braknie pieniędzy z ubezpieczenia I filara na sprowadzenie klientów, przebywających za granicą. Z tych pieniędzy zostaną też sfinansowane pozostałe roszczenia finansowe.

O tym trzeba pamiętać:
Każdy przedsiębiorca organizujący imprezy turystyczne musi być wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Można ją znaleźć na stronie turystyka.gov.pl. Znajdziemy tam m.in. informacje czy dane biuro nie ma zakazu prowadzenia działalności, do kiedy obowiązuje jego ubezpieczenie z I filara oraz w jakiej jest wysokość. Marszałkowie nie dysponują wiedzą odnośnie kondycji finansowej biur. W razie wątpliwości, można zweryfikować informacje w rejestrach dłużników. Jednak dostęp do nich z reguły jest płatny.

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.