Bogna Skarul

Ponad 830 mln zł trafiło do rodzin z programu 500+

Ponad 830 mln zł trafiło do rodzin z programu 500+
Bogna Skarul

Najwięcej, bo 31 proc. Polaków przyznało, że pieniądze z programu wydali na kupno odzieży dla dzieci, a 29 proc. na nowe obuwie.

Ponad 830,7 mln zł zasiliło budżety domowe ponad 104,6 tysięcy rodzin w województwie i objęło ponad 151,6 tys. dzieci. W Szczecinie rodziny otrzymały przez ostatni rok ponad 165,5 mln zł, a pieniądze dotarły do ponad 21,5 tys. rodzin, w których jest 29,2 tys. dzieci uprawionych do świadczeń.

- Najwięcej bo 4,5 tys. zł pobiera w Szczecinie rodzina gdzie jest dziewięcioro uprawnionych do świadczeń dzieci - mówi Maciej Homis, rzecznik prasowy Szczecińskiego Centrum Świadczeń, które w mieście zajmuje się obsługą programu. - Rodzina na utrzymaniu ma dziesięcioro dzieci. Jedno już skończyło 18 lat, więc nie przysługują mu już świadczenia.

Ponad 51 procent dzieci w zachodniopomorskim uprawnionych jest do otrzymania pieniędzy z programu, z tego 56 proc. z gmin wiejskich i 46 proc. z gmin miejskich.

Jak wynika z badań CBOS z marca tego roku większość, bo 77 proc. Polaków popiera program „Rodzina 500+”. Uważają, że pieniądze te mają pozytywny wpływ na budżety domowe. Pieniądze jakie trafiają do rodzin mają także wpływ na poprawę relacji małżeńskich i rodzinnych (tak twierdzi 15 proc. Polaków) oraz na długość spędzania czasu z dziećmi (14 proc. wskazań).

Zdaniem ministerstwa Program „Rodzina 500+” ma również pozytywny wpływ na poprawę warunków materialnych. Jest coraz mniej osób korzystających z pomocy społecznej i pomocy w postaci dożywiania (o 10 proc. mniej). Dzięki programowi ubóstwo zmalało ogółem o 48 proc., a ubóstwo skrajne o 98 proc. W 2016 roku urodziło się w Polsce o ponad 16 tys. dzieci więcej niż w 2015 roku. W tym roku rząd spodziewa się, że tych urodzeń będzie jeszcze więcej - nawet od 25 do 35 tys.

Z badań Finansowy Barometr ING wynika, że dzięki pieniądzom z programu rodzice mogli kupić dzieciom odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), a także wyjechać na wakacje (22 proc.). Ponad 22 proc. rodzin pieniądze przeznaczyło też na książki i pomoce naukowe, 20 proc. na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Aż 17 proc. rodziców pieniądze wydało na wycieczki szkolne.

Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.