Ponad tysiąc dzieci urodziło się w ciągu roku w Sosnowcu

Czytaj dalej
Fot. mat. UM
Anna Dziedzic

Ponad tysiąc dzieci urodziło się w ciągu roku w Sosnowcu

Anna Dziedzic

Aż 1004 dzieci przyszło na świat w Sosnowieckim Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Sosnowcu. To rekord, który świadczy o popularności sosnowieckiej porodówki. Na świat przychodzą tutaj dzieci z całego Zagłębia.

Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Szpitalu Miejskim jest bardzo popularnym miejscem, w którym na świat przychodzą młodzi Zagłębiacy. Najczęściej rodzą się tu mali mieszkańcy Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i powiatu będzińskiego. Rekord padł pod koniec 2019 roku, kiedy to liczba narodzin przekroczyła tysiąc.

- Dokładnie miniony rok zamknęliśmy liczbą tysiąca czterech urodzonych na naszym oddziale dzieci - potwierdza dr Beata Rembielak-Stawecka, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.

Jak twierdzi pani doktor, pacjentki cenią sobie dobrą opiekę i nowoczesne wyposażenie sosnowieckiego oddziału. Ale to nie wszystko.

- Nasz oddział ma drugi stopień referencyjności, a to oznacza, że możemy przyjmować również tak zwane ciąże wcześniacze, od 34 tygodnia. Jest to niemożliwe na oddziałach szpitalnych o pierwszym stopniu referencyjności - dodaje dr Rembielak-Stawecka.

Z tysięcznego maluszka, urodzonego w sosnowieckim szpitalu, bardzo dumny był prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który pochwalił się tym faktem w mediach społecznościowych.

- Doskonała informacja na koniec 2019 roku. 1000 Maluszek przyszedł na świat w tym roku w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Tosia w dniu narodzin ważyła 3720 g i mierzyła 57 cm. Mała Tosia i jej Mama czują się bardzo dobrze - napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński.

Rodziców Tosi odwiedziła nawet delegacja władz miasta z ogromnym pluszowym misiem w prezencie dla maluszka. Tysięczne dziecko 2019 roku urodzone w Sosnowcu zamieszka w Dąbrowie Górniczej.

Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem, w którego skład wchodzą m.in. oddział ginekologiczno-położniczy, oddział noworodków i wcześniaków, a także właściwe dla tego obszaru działalności szpitala poradnie, punkt przyjęć, czy gabinety diagnostyczno-zabiegowe, dysponuje też bardzo nowoczesnym blokiem operacyjnym i specjalną salą do cięć cesarskich. Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem powołano w sosnowieckim szpitalu pod koniec 2015 roku. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w regionie. Pacjentki są tu otoczone całodobowym nadzorem lekarza ginekologa, położnika, neonatologa, anestezjologa oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Mają do dyspozycji pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe oraz dwa pokoje pięcioosobowe z pełnym węzłem sanitarnym.

Znakiem czasów w sosnowieckiej porodówce jest coraz więcej porodów pań z zagranicy.

- Najczęściej są to Ukrainki - mówi dr Beata Rembielak-Stawecka.

Jak twierdzą lekarze, podobnych porodów będzie przybywać, bo coraz więcej cudzoziemek pojawia się na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Zawiercie

Oddział ginekologiczno-położniczy mieści się w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Ma 36 łóżek. I stopień referencyjności. Oddział posiada też oddzielny blok porodowy, w skład którego wchodzi sala operacyjna do cięć cesarskich i sala porodowa z trzema stanowiskami oraz sala jednołóżkowa do porodów rodzinnych.

Jaworzno

Oddział dysponuje 40 łóżkami. Blok porodowy wyposażony jest w specjalistyczne łóżka porodowe. Jest też komfortowa sala przedporodowa i nowoczesna sala do cięć cesarskich.

Dąbrowa Górnicza

Od początku listopada 2018 r. porodówka znów istnieje także w Zagłębiowskim Centrum Onkologicznym Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. Miejsce to przeszło niedawno remont.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.