Ponad tysiąc dzieci urodziło się w ciągu roku w Sosnowcu

Czytaj dalej
Fot. mat. UM
Anna Dziedzic

Ponad tysiąc dzieci urodziło się w ciągu roku w Sosnowcu

Anna Dziedzic

Aż 1004 dzieci przyszło na świat w Sosnowieckim Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Sosnowcu. To rekord, który świadczy o popularności sosnowieckiej porodówki. Na świat przychodzą tutaj dzieci z całego Zagłębia.

Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Szpitalu Miejskim jest bardzo popularnym miejscem, w którym na świat przychodzą młodzi Zagłębiacy. Najczęściej rodzą się tu mali mieszkańcy Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i powiatu będzińskiego. Rekord padł pod koniec 2019 roku, kiedy to liczba narodzin przekroczyła tysiąc.

- Dokładnie miniony rok zamknęliśmy liczbą tysiąca czterech urodzonych na naszym oddziale dzieci - potwierdza dr Beata Rembielak-Stawecka, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.

Jak twierdzi pani doktor, pacjentki cenią sobie dobrą opiekę i nowoczesne wyposażenie sosnowieckiego oddziału. Ale to nie wszystko.

- Nasz oddział ma drugi stopień referencyjności, a to oznacza, że możemy przyjmować również tak zwane ciąże wcześniacze, od 34 tygodnia. Jest to niemożliwe na oddziałach szpitalnych o pierwszym stopniu referencyjności - dodaje dr Rembielak-Stawecka.

Z tysięcznego maluszka, urodzonego w sosnowieckim szpitalu, bardzo dumny był prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który pochwalił się tym faktem w mediach społecznościowych.

- Doskonała informacja na koniec 2019 roku. 1000 Maluszek przyszedł na świat w tym roku w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Tosia w dniu narodzin ważyła 3720 g i mierzyła 57 cm. Mała Tosia i jej Mama czują się bardzo dobrze - napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński.

Rodziców Tosi odwiedziła nawet delegacja władz miasta z ogromnym pluszowym misiem w prezencie dla maluszka. Tysięczne dziecko 2019 roku urodzone w Sosnowcu zamieszka w Dąbrowie Górniczej.

Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem, w którego skład wchodzą m.in. oddział ginekologiczno-położniczy, oddział noworodków i wcześniaków, a także właściwe dla tego obszaru działalności szpitala poradnie, punkt przyjęć, czy gabinety diagnostyczno-zabiegowe, dysponuje też bardzo nowoczesnym blokiem operacyjnym i specjalną salą do cięć cesarskich. Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem powołano w sosnowieckim szpitalu pod koniec 2015 roku. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w regionie. Pacjentki są tu otoczone całodobowym nadzorem lekarza ginekologa, położnika, neonatologa, anestezjologa oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Mają do dyspozycji pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe oraz dwa pokoje pięcioosobowe z pełnym węzłem sanitarnym.

Znakiem czasów w sosnowieckiej porodówce jest coraz więcej porodów pań z zagranicy.

- Najczęściej są to Ukrainki - mówi dr Beata Rembielak-Stawecka.

Jak twierdzą lekarze, podobnych porodów będzie przybywać, bo coraz więcej cudzoziemek pojawia się na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Zawiercie

Oddział ginekologiczno-położniczy mieści się w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Ma 36 łóżek. I stopień referencyjności. Oddział posiada też oddzielny blok porodowy, w skład którego wchodzi sala operacyjna do cięć cesarskich i sala porodowa z trzema stanowiskami oraz sala jednołóżkowa do porodów rodzinnych.

Jaworzno

Oddział dysponuje 40 łóżkami. Blok porodowy wyposażony jest w specjalistyczne łóżka porodowe. Jest też komfortowa sala przedporodowa i nowoczesna sala do cięć cesarskich.

Dąbrowa Górnicza

Od początku listopada 2018 r. porodówka znów istnieje także w Zagłębiowskim Centrum Onkologicznym Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. Miejsce to przeszło niedawno remont.

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.