Wojciech

Porachowano nietoperze

Porachowano nietoperze
Wojciech

W Parku Krajobrazowym Dolina Słupi trwa sezon na liczenie zwierzyny. Przyrodnicy policzyli nietoperze. Najwięcej jest gacków brunatnych i nocków Natterera.

Rachowanie nietoperzy zawsze odbywa się w lutym. - To wynika z metodyki. Nietoperze są wówczas w stanie hibernacji i znając miejsca ich zimowego pobytu, można je policzyć - wyjaśnia mówi Józef Wysiński z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, specjalista od nietoperzy.

W liczeniu tych ssaków pracownikom parku pomagali członkowie koła chiropterologów przy Uniwersytecie Gdańskim. Nietoperze liczy się, sprawdzając miejsca ich tradycyjnego zimowania. Na tej podstawie można określić stan całej populacji zamieszkującej dany teren.

Tegoroczna kontrola objęła ponad 30 miejsc na terenie parku i otuliny. Są to piwnice pod budynkami, ziemianki, stare studnie, a także tunel w nasypie kolejowym i stara hydrofornia. W trakcie kontroli doliczono się 133 osobników, wśród których byli przedstawiciele pięciu gatunków nietoperzy: nocka Natterera, nocka rudego, gacka brunatnego, mroczka późnego i mopka. Najliczniej reprezentowane były gacki brunatne i nocki Natterera, ale przyrodnicy cieszą się przede wszystkim z obecności mopków.

To gatunek nietoperzy zagrożony wyginięciem, gdyż jest coraz mniej dębów ze szczelinami i odstającą korą, które są naturalnymi kryjówkami dla mopków. Dlatego przyrodnicy rozwieszają w lasach budki typu szczelinowego. W nich to mopki mogą sobie znaleźć kryjówkę lęgową. Kontrole liczebności nietoperzy są prowadzone od 15 lat. Pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi pomagają nietoperzom w adaptacji miejsc zimowania. Kilka lata temu wdrożyli „Projekt czynnej ochrony nietoperzy”, w którym uczestniczą również naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Liczenie tych ssaków poprzedzane są działaniami pozwalającymi na zwiększenie ukryć nietoperzy (doklejanie cegieł dziurawek), zabezpieczania obiektów przed przemarzaniem (nowe drzwi, okiennice) oraz podniesieniem wilgotności w obiekcie przez wstawienie kuwet z piaskiem i wodą.

Przyrodnicy przypominają, że nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Jednocześnie apelują, aby nie zakłócać spokoju hibernującym nietoperzom. Chodzi nie tylko o ich niedotykanie (niepokojony osobnik może też ugryźć). Sygnałem do przebudzenia może być nagły wzrost lub spadek temperatury otoczenia, hałas, dotyk, światło czy podmuch powietrza. Tymczasem każde przebudzenie powoduje u nietoperza stres i olbrzymi wydatek energetyczny zmniejszający szanse na przetrwanie okresu zimowego.

Wojciech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.