Porozumienia Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 r. Co pozostało z 12 postulatów Solidarności? Archiwalne zdjęcia

Czytaj dalej
Fot. MOK Jastrzębie-Zdrój/Józef Żak
red

Porozumienia Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 r. Co pozostało z 12 postulatów Solidarności? Archiwalne zdjęcia

red

To już 40. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich. Śląscy związkowcy przewalczyli wtedy 12 postulatów, które uzupełniły 21 postulatów wywalczonych przez Solidarność na Wybrzeżu.

Porozumienia Jastrzębskie podpisano 40 lat temu, 3 września 1980 roku

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Dokładnie 40 lat temu, 3 września 1980 roku 56 zakładów górniczych podpisało porozumienie z rządem. Dotyczyło ono postulatów robotniczych, z których główne dotyczyły wolnych sobót i niedziel, obniżenia wieku emerytalnego dla pracowników dołowych, przyznania dodatków za rozłąkę i zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Te postulaty dodano do 21, które wysunęły zakłady strajkujące na Wybrzeżu. Ostatecznie właśnie 3 września w kopalni Manifest Lipcowy (dzisiejsza Zofiówka) sygnatariusze podpisali Porozumienia Jastrzębskie. Wśród nich byli m.in. Grzegorz Stawski oraz zmarły w ubiegłym roku Tadeusz Jedynak, jeden z sygnatariuszy słynnego porozumienia, wiceszef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Postulaty związkowe zaakceptowane przez rząd PRL i zapisane w protokole:

  1. podnoszenie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania,
  2. wprowadzenie wolnych sobót i niedziel,
  3. wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy,
  4. obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych (przedłożone Sejmowi PRL),
  5. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, w innych ustalenie systemu według uznania załóg,
  6. przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających w hotelach robotniczych lub kwaterach prywatnych z dala od rodzin,
  7. zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych,
  8. poprawę zaopatrzenia sklepów w przetwory mięsne i zaniechanie sprzedaży tych wyrobów w miejscach innych niż sklepy ogólnej sieci handlowej,
  9. przyznanie deputatu węglowego wszystkim pracownikom zatrudnionym w górnictwie,
  10. ograniczenie administracji,
  11. wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem kamiennym,
  12. powołanie przez Prezesa Rady Ministrów Komisji Mieszanej składającą się z przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i przedstawicieli Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego mającej za zadanie nadzorować realizację postanowień oraz dopilnowanie by wobec osób biorących udział w strajku oraz ich rodzin nie były stosowane jakiekolwiek szykany.

[polecane]20584904,20570816,20479757,5737224;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

3 września 2020 r. odbędą się regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w obchodach weźmie premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczną się w Jastrzębiu-Zdroju. O godz. 8.00 delegacje Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego „S” i „Solidarności” z kopalni Zofiówka złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka.

O godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.
Następnie uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie o godz. 12.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Pogoń” rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. W wydarzeniu weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów odczyta Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszenia na uroczystości zostały skierowane również m.in. do przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych .

Uwaga! Ze względu na ograniczenia i rygory związane z epidemią COVID-19 wejście dziennikarzy na uroczystą sesję WZD będzie możliwe wyłącznie za okazaniem identyfikatora. Aby otrzymać identyfikator należy przesłać następujące dane: imię, nazwisko, nazwa redakcji, nr telefonu na adres: [email protected] do środy, 2 września do godziny 20.00.

Otwarta dla mediów będzie wyłącznie pierwsza część WZD, która zakończy się po wystąpieniach zaproszonych gości o godz. 13.45.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

[polecane]19554213,20584932,20511055,20588742;1;Nie przeocz[/polecane]

[polecane]20587294,20033271,20588396,20452431;1;Zobacz koniecznie[/polecane]

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.