Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jolanta Pierończyk

Portret radnego Czarnynogi z żoną zdobi organy w kościele w Bieruniu. Parafianie są oburzeni

Piotr Czarnynoga był jednym z wielkich orędowników budowy nowych organów. Powstały w 2010 r. Wykończenie zrobiono teraz Fot. arc Piotr Czarnynoga był jednym z wielkich orędowników budowy nowych organów. Powstały w 2010 r. Wykończenie zrobiono teraz
Jolanta Pierończyk

Portrety Piotra Czarnynogi, radnego wojewódzkiego, i jego żony, ozdobiły kościelne organy w Bieruniu. W anonimowym piśmie do arcybiskupa, parafianie wyrażają oburzenie i proszą o interwencję

Na organach w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu, pojawiły się obrazy, na których artysta, Roman Nyga, uwiecznił Piotra Czarnynogę, byłego starostę bieruńsko-lędzińskiego, a obecnie radnego wojewódzkiego z PiS, oraz jego żonę Celestynę, dyrektorkę szkoły muzycznej w Oświęcimiu. I zrobił się szum.

W piśmie do arcybiskupa Wiktora Skworca, podpisanym „parafianie”, czytamy m.in.: „odczuwamy wyjątkowo przytłaczający dyskomfort etyczny i duchowy, żyjąc ze świadomością, że kościół, z którym utożsamiamy się jako parafianie staje się swoistym politycznym wernisażem”.

Autorzy listu proszą „Jego Ekscelencję” o interwencję u proboszcza. Oficjalnego stanowiska arcybiskupa w tej sprawie na razie nie ma.

Dzięki niemu powstały organy i jest festiwal

Ksiądz proboszcz Janusz Kwapiszewski mówi jednak, że żaden parafianin nie przyszedł do niego w tej sprawie. Nie było ani bezpośrednich pytań czy próśb o wyjaśnienie, ani wyrazów oburzenia. Nie ukrywa, że Piotr Czarnynoga zasłużył się dla muzyki sakralnej nie tylko w Bieruniu, ale i w powiecie.

Dzięki jego staraniom, trzy kościoły bieruńskie mają organy, a powiat - coroczny festiwal organowy. On sam jest pasjonatem tego instrumentu i udziela się jako organista.Szczególną zasługą radnego w przypadku organów w kościele św. Bartłomieja jest to, że jako członek komitetu Opus Organi, który zawiązał się, by doprowadzić dobudowy tego instrumentu, mocno przyczynił się do tego dzieła. Można by nawet rzec, że wizerunki Celestyny i Piotra Czarnynogów są spełnieniem pewnych założeń dokumentacji. Proboszcz wyjaśnia, że w opisie wystroju jest informacja, że na obrazach znajdą się wizerunki mieszkańców Bierunia zaangażowanych w muzykę i śpiew.

W dalszej części:

 • Co jest szczególną zasługą radnego
 • Jak tłumaczy się proboszcz
 • Co mówi Piotr Czarnynoga
Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Pierończyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.