Posypią się kary za brak podłączeń do kanalizacji

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Grzegorz Kozakiewicz

Posypią się kary za brak podłączeń do kanalizacji

Grzegorz Kozakiewicz

Z końcem kwietnia upływa termin podłączenia się do kanalizacji w gminie Żary. Niepokorni liczyć mogą się z karami i wykonaniem przyłącza na ich koszt.

Do 50 tys. zł może wynieść kara za brak przyłącza do kanalizacji. Zakład Wodocągów i Kanalizacji ma też prawo do tzw. wykonania zastępczego, które oznacza przyłączenie opornych wbrew ich woli i na ich koszt.

- Odmowy włączenia do sieci zdarzają się raczej rzadko - mówi Piotr Dziok, szef referatu inwestycji w gminie wiejskiej Żary. - Powodem najczęściej jest brak pieniędzy. Mieliśmy kilka takich przypadków na terenie Grabika i Mirostowic Dolnych.

Jak informują urzędnicy, nim pojawią się sankcje, niepokorni zostaną upomnieni. Od ubiegłego roku trwa też kampania, mająca na celu osiągnięcie jak najlepszego efektu ekologicznego. W jej ramach mieszkańcy liczyć mogą na liczne ułatwienia. Dotyczą one przede wszystkim formalności związanych z wydaniem warunków i uzgodnieniem projektu przyłącza. Koszt mapki geodezyjnej także jest niewielki.

Najwięcej zapłacimy za wykonanie prac. Metr bieżący rury wraz z robocizną kosztuje około 150 zł. Cena ta może wzrosnąć, jeśli teren okaże się zbyt trudny.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.