Bartosz Wojsa

Powiat chce przejąć szpital w Pszczynie. Co z pracownikami?

Starostwo Powiatowe w Pszczynie ma pomysł, co zrobić, żeby szpital nie został zlikwidowany. Ale czy to się uda? Fot. katarzyna granda Starostwo Powiatowe w Pszczynie ma pomysł, co zrobić, żeby szpital nie został zlikwidowany. Ale czy to się uda?
Bartosz Wojsa

Wczoraj w siedzibie klubu Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Warownej w Pszczynie, odbyło się spotkanie radnych w sprawie pszczyńskiego szpitala. Dalsze istnienie placówki stoi pod znakiem zapytania. Powód? NFZ wypowiedział umowę na realizację świadczeń. Okres wypowiedzenia mija 30 czerwca.

To kolejne z wielu spotkań, jakie w ostatnim czasie odbyły się w tej sprawie. I kolejne, podczas którego radni deklarują chęć ratowania placówki. Podczas sesji powiatowej 28 marca, dotyczącą zgody przejęcie przez powiat umowy na udzielanie opieki zdrowotnej w pszczyńskim szpitalu. To ma rozwiać obawy, jakoby szpital miał zostać zlikwidowany, a pracujący tu ludzie stracą etaty.

Mają się leczyć w ościennych szpitalach? Inne rozwiązanie

Sprawa swój początek miała 20 marca. Wtedy właśnie, Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, wypowiedział umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych w pszczyńskim szpitalu. Do tej pory były one realizowane przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynie 30 czerwca - wówczas umowa zostanie rozwiązana. Obawy o miejsca pracy wzrosły po zapowiedziach NFZ dotyczących tego, że od 1 lipca mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mają być leczeni w szpitalach w Bielsku-Białej, Mikołowie, Tychach i Żorach.

Radni oraz władze powiatu pszczyńskiego nie chcą jednak na taką sytuację pozwolić.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Z Dziennikiem Zachodnim związany jestem od 16. roku życia, czyli już od 8 lat. Na początku pracowałem w rybnickim oddziale redakcji, później w oddziale Śląsk, w Wydarzeniach, a teraz - w Newsroomie. Na co dzień zajmuję się m.in. tematami związanymi z górnictwem, edukacją i sprawami społecznymi. Piszę też o sprawach lifestylowych, kryminalnych, a także tych związanych ze zwierzętami. Do tego wszystkiego prowadzę program wideo TyDZień, który jest podsumowaniem wydarzeń każdego minionego tygodnia. Urodziłem się w Jastrzębiu-Zdroju, ale obecnie mieszkam w Katowicach. Jestem dumnym opiekunem 1,5-rocznego psa Atreusa, szpica miniaturowego. W wolnych chwilach gram na pianinie i spędzam czas z najbliższymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.