Powrotu do tematu dekomunizacji bydgoskich ulic nie będzie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Powrotu do tematu dekomunizacji bydgoskich ulic nie będzie

Sławomir Bobbe

Miasto, spółdzielnie mieszkaniowe i mieszkańcy ponieśli już koszty dekomunizacji ulic - przypomina radny Jakub Mikołajczak.

Wyrok NSA zatrzymujący „dekomunizację” ulic Warszawy zaskoczył samorządy. Czy jest możliwość powrotu starych patronów także u nas?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który uchylił decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery o dekomunizacji nazw 44 warszawskich ulic. To najbardziej spektakularny przykład powrotu do starych patronów, ale i inne samorządy skarżyły decyzje wojewodów, które ich zdaniem wchodziły w kompetencje gmin od zawsze mających prawo nadawać nazwy ulicom na swoim terenie.

Warszawa ma problem, bo teraz ponad 600 tabliczek ze starymi patronami ponownie musi wrócić na ulice, szacowany koszt tego zabiegu to około 200 tysięcy złotych. W dodatku tamtejszy zarząd dróg tak umiejętnie demontował stare tablice, że większość uległa zniszczeniu.

W Bydgoszczy skala dekomunizacji patronów była mniejsza, choć emocji z nią związanych nie brakowało. Największe, nie tylko polityczne, budziła zmiana nazwy Alei Planu 6-letniego na Aleję Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W praktyce i tak większość mieszkańców miasta dalej jedzie na „planu 6-letniego”, ale do tej nazwy powrotu już nie ma. Oprócz tej ulicy zmieniono jeszcze nazwy dwunastu ulicom i skwerom w naszym mieście.

Wyrok NSA zatrzymujący „dekomunizację” ulic Warszawy zaskoczył samorządy. Czy jest możliwość powrotu starych patronów także u nas? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.