Powstaną cztery nowe lokale na kulturę w centrum Sosnowca

Czytaj dalej
Fot. AD
Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Powstaną cztery nowe lokale na kulturę w centrum Sosnowca

Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Cztery nowe lokale na kulturę zaczną niebawem funkcjonować w Sosnowcu. Miasto wybrało najciekawsze pomysły mieszkańców, spośród dziewięciu zgłoszeń. To już trzecia edycja miejskiego programu.

Idea „Lokalu na kulturę” w Sosnowcu jest bardzo prosta. Chodzi o wyłonienie najemców lokali użytkowych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. To ukłon w kierunku osób, które mają ciekawe pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację.

W tym roku na ciekawe oferty czekało pięć lokali. Stawki najmu są bardzo atrakcyjne i należą do niższych od tych, które funkcjonują na rynku komercyjnym.

- W tym roku zgłosiło się aż dziewięć osób lub organizacji zainteresowanych wynajęciem tych lokali. Mogliśmy wybrać, mam nadzieję, najciekawsze z nich - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Liczymy na to, że dzięki „Lokalowi na kulturę” powstaną w mieście nowe i interesujące miejsca, które wzbogacą ofertę kulturalną i artystyczną Sosnowca - kończy.

Co powstanie w lokalach?

Najwięcej propozycji dotyczyło placówek opiekuńczych dla dzieci oraz świadczących też różnego rodzaju usługi, takie jak szkolenia i warsztaty dla rodziców.

I tak przy ul. Dmowskiego 28 powstanie Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica. Będzie to placówka kulturalno-edukacyjna. Dla dzieci od 6. miesiąca twórcy proponują zajęcia plastyczne, kulinarne, teatralne, językowe, warsztaty, zajęcia terapeutyczne. Dla rodziców: warsztaty i szkolenia.

Przy ulicy Modrzejowskiej 32a powstanie Animator. Poczta Balonowa. Usługi balonowe, organizacja czasu wolnego, animacje, sklep z akcesoriami, sprzętem do dekoracji i organizacji czasu wolnego.

Medytacja i sztuka

Przy Sobieskiego 3b będzie się mieściła siedziba Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Poprowadzi go Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Sosnowcu, który został założony w 1999 roku, jest jedynym ośrodkiem w Zagłębiu.

Przy ul. Wspólnej 22 powstanie Autorska pracownia artystyczna wraz z galerią sztuki współczesnej oraz kącikiem masażu i relaksacji. Działalność wystawiennicza będzie ogólnodostępna i darmowa dla społeczności lokalnej. Dodatkowo na miejscu będą odbywały się zajęcia z malarstwa i rysunku dla młodzieży oraz dorosłych. Także wykłady, dyskusje i spotkania o sztuce, zdrowym stylu życia, psychologii.

W mieście już działają dwa lokale z poprzednich edycji „Lokalu na Kulturę: ArtKwarium i radio Zagłębie FM.

W Dąbrowie Górniczej czeka sześć lokali

W Dąbrowie Górniczej miasto przygotowało sześć pomieszczeń, które w ramach programu „Lokal na start” mogą wynająć przedsiębiorcy. Cztery mieszczą się przy ul. Piłsudskiego, a po jednym przy ul. Kasprzaka i Strzemieszyckiej. „Lokal na start” to przedsięwzięcie miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 3 lata. Istotne jest, aby działalność była zarejestro-wana w Dąbrowie. Dzięki programowi przedsiębiorcy mają możliwość zawarcia umowy najmu lokalu z niską stawką czynszu. Szczegóły pod nr 533 322 578.

Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.