Powstaną cztery nowe lokale na kulturę w centrum Sosnowca

Czytaj dalej
Fot. AD
Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Powstaną cztery nowe lokale na kulturę w centrum Sosnowca

Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Cztery nowe lokale na kulturę zaczną niebawem funkcjonować w Sosnowcu. Miasto wybrało najciekawsze pomysły mieszkańców, spośród dziewięciu zgłoszeń. To już trzecia edycja miejskiego programu.

Idea „Lokalu na kulturę” w Sosnowcu jest bardzo prosta. Chodzi o wyłonienie najemców lokali użytkowych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. To ukłon w kierunku osób, które mają ciekawe pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację.

W tym roku na ciekawe oferty czekało pięć lokali. Stawki najmu są bardzo atrakcyjne i należą do niższych od tych, które funkcjonują na rynku komercyjnym.

- W tym roku zgłosiło się aż dziewięć osób lub organizacji zainteresowanych wynajęciem tych lokali. Mogliśmy wybrać, mam nadzieję, najciekawsze z nich - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Liczymy na to, że dzięki „Lokalowi na kulturę” powstaną w mieście nowe i interesujące miejsca, które wzbogacą ofertę kulturalną i artystyczną Sosnowca - kończy.

Co powstanie w lokalach?

Najwięcej propozycji dotyczyło placówek opiekuńczych dla dzieci oraz świadczących też różnego rodzaju usługi, takie jak szkolenia i warsztaty dla rodziców.

I tak przy ul. Dmowskiego 28 powstanie Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica. Będzie to placówka kulturalno-edukacyjna. Dla dzieci od 6. miesiąca twórcy proponują zajęcia plastyczne, kulinarne, teatralne, językowe, warsztaty, zajęcia terapeutyczne. Dla rodziców: warsztaty i szkolenia.

Przy ulicy Modrzejowskiej 32a powstanie Animator. Poczta Balonowa. Usługi balonowe, organizacja czasu wolnego, animacje, sklep z akcesoriami, sprzętem do dekoracji i organizacji czasu wolnego.

Medytacja i sztuka

Przy Sobieskiego 3b będzie się mieściła siedziba Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Poprowadzi go Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Sosnowcu, który został założony w 1999 roku, jest jedynym ośrodkiem w Zagłębiu.

Przy ul. Wspólnej 22 powstanie Autorska pracownia artystyczna wraz z galerią sztuki współczesnej oraz kącikiem masażu i relaksacji. Działalność wystawiennicza będzie ogólnodostępna i darmowa dla społeczności lokalnej. Dodatkowo na miejscu będą odbywały się zajęcia z malarstwa i rysunku dla młodzieży oraz dorosłych. Także wykłady, dyskusje i spotkania o sztuce, zdrowym stylu życia, psychologii.

W mieście już działają dwa lokale z poprzednich edycji „Lokalu na Kulturę: ArtKwarium i radio Zagłębie FM.

W Dąbrowie Górniczej czeka sześć lokali

W Dąbrowie Górniczej miasto przygotowało sześć pomieszczeń, które w ramach programu „Lokal na start” mogą wynająć przedsiębiorcy. Cztery mieszczą się przy ul. Piłsudskiego, a po jednym przy ul. Kasprzaka i Strzemieszyckiej. „Lokal na start” to przedsięwzięcie miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 3 lata. Istotne jest, aby działalność była zarejestro-wana w Dąbrowie. Dzięki programowi przedsiębiorcy mają możliwość zawarcia umowy najmu lokalu z niską stawką czynszu. Szczegóły pod nr 533 322 578.

Anna Dziedzic, Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.