Pożar familoka w Czerwionce-Leszczynach ZDJĘCIA + WIDEO 10 rodzin bez dachu nad głową

Czytaj dalej
Fot. Jacek Bombor/Dziennik Zachodni
Jacek Bombor

Pożar familoka w Czerwionce-Leszczynach ZDJĘCIA + WIDEO 10 rodzin bez dachu nad głową

Jacek Bombor

Pożar familoka w Czerwionce-Leszczynach! 10 rodzin bez dachu nad głową. Dopiero we wtorek będzie wiadomo, jaki jest stan budynku. Znamy wstępne przyczyny pożaru. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

Pożar familoka w Czerwionce-Leszczynach! 10 rodzin bez dachu nad głową

Prawdopodobnie niedopałek papierosa, pozostawiony przez jednego z lokatorów na poddaszu familoka przy ulicy Kościuszki 7 w Czerwionce-Leszczynach wywołał pożar, po którym doszczętnie spłonął dach budynku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z AKCJI GAŚNICZEJ:
POŻAR W CZERWIONCE-LESZCZYNACH ZDJĘCIA

10 rodzin straciło dach nad głową – jeden z lokatorów, u którego zaczął się pożar, z poparzeniami trafił do rybnickiego szpitala.
Chwile grozy przeżyli mieszkańcy w piątek wieczorem i w nocy. Pożar wybuchł w piątek około godziny 18.30, gaszenie trwało do godziny 2.30 w nocy. Skutki byłyby poważniejsze, ale mieszkańcy sąsiedniego bloku bardzo szybko zauważyli dym, wydobywający się z okna na poddaszu i zadzwonili po straż pożarną.


- Mam balkon od strony familoka. Zauważyłam dym, zaczęłam krzyczeć, żeby zabierali pieniądze i dokumenty i uciekali. Wnuczka Aneta natychmiast zadzwoniła po straż. Po 15 minutach cały dach stał w płomieniach – opowiada nam przejęta Stefania Skierska, mieszkanka drugiego piętra sąsiedniego bloku. Przyznaje, że ogień mógł nawet przedostać się nawet na jej blok, ale na szczęście wiatr wiał w przeciwną stronę. – Ale poręcze na balkonie były gorące od żaru, nie można było dotknąć – mówi nam kobieta.

Pożar w Czerwionce

Cały budynek w sobotę i w niedzielę został otoczony policyjną taśmą, wejścia są zamknięte. Gmina otoczyła lokatorów opieką psychologiczną, zaproponowała mieszkania zastępcze. – 15 strażaków ochotniczych straży pożarnych i policja wydała im osobiste rzeczy, które udało się wyciągnąć z mieszkań. Osiem rodzin wybrało tymczasowe mieszkanie i krewnych i rodzin, jedna rodzina skorzystała z naszego mieszkania zastępczego – wyjaśnia nam Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Na teraz wiadomo, dach spłonął w 100 procentach, mieszkania na poddaszu są do likwidacji, podobnie na 1 piętrze. Straty wstępnie oszacowano na 900 tysięcy złotych! Czy budynek da się uratować. Na razie nie wiadomo.

- Do wtorku przygotujemy kompletną diagnozę stanu technicznego budynku, która da odpowiedź na to pytanie. Ustalimy które mieszkania i kiedy będą mogły zostać udostępnione lokatorom. Część pewnie będzie mogła wrócić w ciągu kilku tygodni, a część za kilka miesięcy – dodaje Hanna Piórecka-Nowak.

Mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej, także zasiłki finansowe.
Jak udało nam się dowiedzieć, stan poszkodowanego w pożarze lokatora jest dobry, jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Biegli ustalą, co było przyczyną zaprószenia ognia, ale ze wstępnych ustaleń wynika, że niedopałek papierosa w mieszkaniu.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Znam wiele slaskich miast ,ale takiego dziwactwa jak w Czerwionce nie widzialem.W centrum miasta,jego zabytkowej wizytowce stworzono w latach 90 osiedle socjalne !!!Sasiednie miasta buduja takie miejsca wg.logiki ,na swoich obrzezach.W Czerwionce postawiono na eksperyment społeczny.Żal mi dotychczasowych mieszkancow zabytkowego osiedla ktorym gmina kaze integrowac sie z czesto typkami spod ciemnej gwiazdy.Obowiazkiem gminy jest dbac o zasoby gminy,budowac mieszkania socjalne,kreowac wizerunek gminy.Włodarze Czerwionki widzą to inaczej...Eksperymentalnie..

Jezeli władza pakuje pomiedzy normalnych ludzi lokatorow patologicznych to powinna jakos zadbac o bezpieczenstwo normalnych mieszkancow...Moze czujniki dymu,monitoring itp ?

W takich gminach mlodzi ,pracujacy ludzie latami tulaja sie po kwaterach i wynajmuja za ciezkie pieniadze klitki.Pierwszenstwo do mieszkan maja alkoholicy ,rodziny z Niebieska Karta itp.Mlodzi wyjada bo nie beda sie tulac, zostana sami " specjalnej troski"..

Co dzisiaj pomoga narzekania na gmine ? Byly wybory,tak wybraliscie.Teraz trzeba pomoc pogorzelcom.Tym z marginesu pomoze gmina " bo im sie nalezy", ale co z pracujacymi?

Kiedys byla to robotnicza kolonia,ludzie znali sie z pracy.Dbali o budynki ,klatki schodowe..Dzisiaj pijanstwo,awantury..Policja nie pilnuje tam prawa uczciwych ludzi do normalnego zycia .Musza słuchac pijackich wrzaskow i burd.O Strazy Miejskiej nie wspominam bo to kierowcy burmistrza od cateringu itp.Wiekszosc korzysta z pomocy OPS,dofinansowujac tym swoje balangi.Uczciwi frajezrzy płaca czynsz i oplaty..I modla sie zeby tez nie wygorec przez jakas libacje " sasiadow"

Typowy przyklad degradacji Slaska.Burmistrz i jego pomagier z ZGM sa ze Wschodu.Maja gdzies Slaska historie.Zasiedlaja stare osiedle elementem ktory je dewastuje i podpala.Za jakis czas walec wyrowna i powstana nowe Biedronki i Zabki

Co momy robic my ze Czerwionki? Miyszkomy sam od zowdy, a terozki Burmistrx za somsiadow dowo nom lebrow ,pijokow i kryminalistow.Dziynnie libacje,larmo i obejscane siynie.Piyniondze dowo im OPS.Kozdy sie boi czy inkszego familoka tysz lebry niy podpolom.Burmistrz i szef ZGM majom to kajs bo we Czerwionce niy miyszkajom.

Normalni ,płacacy czynsze lokatorzy powinni nakopac do d.....urzednikom z gminy ktorzy robia z ich dzielnicy getto socjalne rujnowane przez Niebieskich Ptakow!

To tragedia normalnych mieszkancow Czerwionki.Tych familkow nie ruszyla I wojna ani II wojna swiatowa..Rujnuja i pala je chmary nieroboli i kryminalistow ktorych eksmituje tam gmina..

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.