Poznajecie te miejsca? To Mysłowice kiedyś i dziś [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwalne
Olga Krzyżyk

Poznajecie te miejsca? To Mysłowice kiedyś i dziś [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk

Mysłowice to jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Spacerując ulicami miasta można zobaczyć wiele śladów historii. Idąc ulicą Powstańców w kierunku Promenady mijamy Przewiązkę, która powstała w 1908 r. i jest pozostałością po dawnej stacji emigracyjnej. Jest także stary budynek poczty, który został zbudowany w 1888 roku. Nie można zapomnieć także o Trójkącie Trzech Cesarzy. Mysłowice jednak zmieniały się przez lata. Dziś idąc daną ulicą nie wspominamy tego jak ona wyglądała kiedyś. Dlatego postanowiliśmy, za pomocą fotografii wrócić do dawnych Mysłowic.

Jednym z centralnych punktów miasta jest rynek. W Mysłowicach rynek otoczony jest kamienicami. Jest tu pizzeria, kawiarnia, pub oraz sklep spożywczy. Nie każdy jednak wie, że w 1910 roku w kamienicy przy Rynku 16 działała najstarsza wytwórnia wódek i likierów na Śląsku. Prowadził ją J. Silberberg i jego syn. Bemo Silberberg był żydowskim kupcem. W okresie międzywojennym specjalnością zakładu był koniak Pinaud.

Mieszkanie za czytanie

Od rynku ciągnie się ulica Grunwaldzka, niegdyś zwaną Pszczyńską. Do dziś ulica wyłożona jest kostką brukową. Zmieniła się nazwa, ale i to że teraz zobaczymy na tej ulicy pełno zaparkowanych samochodów dostawców do sklepów ciągnących się wzdłuż ulicy lub mieszkańców kamienic. Udało nam się dotrzeć do pocztówki z 1916 roku z wizerunkiem ulicy Pszczyńskiej. Pocztówkę tę wysłano do rodzeństwa z życzeniami na Święta Wielkanocne.

Do dziś w Mysłowicach przy ulicy Powstańców można zobaczyć piękną fasadę budynku poczty z 1888 roku. Pierwsza wzmianka o istnieniu w Mysłowicach poczty pojawia się w roku 1710. Niedaleko poczty można zobaczyć także potężny kościół ewangelicki. Przy poczcie był też hotel, obecnie mieści się tam siedziba działu świadczeń rodzinnych Mysłowickiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Charakterystycznym punktem w mieście jest także wiadukt kolejowy i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie przechodzi tędy duża liczba ludzi. Przed wiaduktem jest sygnalizacja świetlna, która próbuje rozładować ruch samochodowy. W 1920 roku takich problemów tu jeszcze nie było. Mysłowiczanie pieszo przechodzili pod wiaduktem zarówno na chodniku jak i na ulicy. Dziś to nie byłoby już możliwe.

Od lat mało co zmienia się jednak ulica Starokościelna. Są tu tory tramwajowe, a w oddali budynek kościoła Mariackiego, obecnie o wystroju barokowym. Kościół został wybudowany już XIV wieku. Przez lata był jedynym murowanym obiektem miejskim.

Kolejna pocztówka z Mysłowic przedstawia drewniany most graniczny na Czarnej Przemszy, który łączył dawne Cesarstwo Niemieckie z Rosją. W tle widoczna jest panorama Mysłowic z synagogą przy placu Wolności, która została wybudowana w latach 1895–1899. 6 września 1897 roku odbyły się uroczystości święcenia synagogi. W związku z tym do Mysłowic przybyły liczne delegacje gmin żydowskich z terenów Prus oraz Królestwa Polskiego. Nakaz zburzenia mysłowickiej synagogi władze hitlerowskie wydały w 1939 roku. Prace rozbiórkowe trwały ponad pięć miesięcy. Na pustym placu Niemcy zaczęli wznosić fabrykę żarówek. Nie dokończono jednak tej budowy. Na miejscu synagogi postawiony został budynek urzędu miasta.

Już tylko na starych fotografiach można zobaczyć pomnik Lenina, który stał w Wesołej między Szkołą Podstawową nr 15, a kinem Dar Górnika. Pomnik postawiono w 1968. Po zakończeniu okresu komunizmu w Mysłowicach pomnik ten usunięto. Teraz nie ma po nim nawet śladu.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.