Poznań: CBA wkracza do magistratu i spółek miejskich

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Błażej Dąbkowski

Poznań: CBA wkracza do magistratu i spółek miejskich

Błażej Dąbkowski

Do urzędu miasta oraz miejskich spółek w czwartek i piątek wkroczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To efekt naszej publikacji dotyczącej wielotysięcznych zleceń dla spółki Orbsay Solutions, której prezesem jest dobry znajomy wiceprezydenta Poznania i kandydata na prezydenta stolicy Wielkopolski - Tomasza Lewandowskiego.

Pod koniec lipca ujawniliśmy, że od kilku lat miejskie spółki PTBS i ZKZL oraz jednostki takie jak Usługi Komunalne, a także GOAP marketingowo obsługuje firma, której prezesem jest dobry znajomy wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego. Wartość zleceń od 2015 r. do dziś sięga kilkuset tysięcy złotych.

Zobacz też: Poznań: Odpowiadał za kampanię wiceprezydenta, dziś robi kampanie dla miejskich spółek

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, od kilku dni w tej sprawie poznańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi czynności analityczno-kontrolne.

– Nie wpłynęło do nas żadne zawiadomienie w sprawie spółki Orbsay Solutions

– informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Agenci CBA już w czwartek pojawili się w urzędzie miasta, natomiast w piątek weszli do dwóch miejskich spółek - Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

– CBA zażądało dokumentów i umów związanych ze spółką Orbsay Solutions

– potwierdza nam jeden z pracowników. Wizytę w agentów w magistracie potwierdza nam także jego rzecznik Hanna Surma.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2015 klub radnych poznańskiej Platformy Obywatelskiej podpisał porozumienie z klubem SLD (dziś Zjednoczonej Lewicy). Szefem klubu lewicy był wtedy Tomasz Lewandowski, a wiceprezydentem z jego polecenia został Arkadiusz Stasica (dziś prezes ZKZL). W sierpniu powstaje spółka Orbsay Solutions, jej prezesem jest Bartłomiej Stroiński, dawny działacz SLD, który w przeszłości odpowiadał za prowadzenie kampanii wyborczej T. Lewandowskiego. Stroiński jest też dobrym znajomym zastępcy Jacka Jaśkowiaka.

Zobacz też: Poznań: "Etycznie wątpliwe zlecenia". Kandydaci na prezydenta chcą szybkiej reakcji Jacka Jaśkowiaka

Od momentu założenia spółki ta świadczyła lub świadczy usługi dla ZM GOAP, PTBS, ZKZL oraz Usług Komunalnych. Największe zlecenia otrzymała z GOAP i PTBS. W pierwszym przypadku ich kwota wyniosła prawie 260 tys. zł brutto, w drugim - prawie 120 tys. zł brutto. Za wszystkie te jednostki i spółki odpowiada T. Lewandowski. Sam T. Lewandowski tłumaczył, że dzięki współpracy z Orbsay Solutions w ZM GOAP udało się poczynić oszczędności. Wiceprezydent podkreślił też, iż ma pełne zaufanie do B. Stroińskiego.

Po naszej publikacji zarówno miejskie struktury Platformy Obywatelskiej, jak i inni kandydaci na prezydenta miasta zaapelowali do Jacka Jaśkowiaka o szybkie wyjaśnienie sprawy.

Zobacz też: Poznań: Prezydent Jacek Jaśkowiak chce wyjaśnień w sprawie zleceń dla firmy kolegi Tomasza Lewandowskiego


– Prezydent poprosił prezydenta Lewandowskiego o wyjaśnienie tej kwestii. Oczekuje również informacji o trybie dokonywania tych zleceń

– tłumaczyła w poniedziałek Hanna Surma.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.