Poznań: Wybory do rad osiedli już w marcu. Zostań radnym i zmieniaj najbliższe otoczenie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Bogna Kisiel

Poznań: Wybory do rad osiedli już w marcu. Zostań radnym i zmieniaj najbliższe otoczenie

Bogna Kisiel

24 marca w Poznaniu odbędą się wybory do 42 rad osiedli. Każdy, kto w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze danej jednostki pomocniczej miasta, może wziąć w nich udział, a także zostać radnym osiedlowym.

– Mam nadzieję, że będzie przynajmniej dwóch kandydatów na jedno miejsce radnego – mówi Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Urzędu Miasta.

Rady osiedli pomagają miastu w realizacji zadań na danym terenie. – Sednem ich działalności jest opiniowanie i wnioskowanie w każdej sprawie, dotyczącej osiedla – zaznacza Bujak. I dodaje: – Osiedla wyposażone są w dość pokaźne pieniądze. W tym roku łączny budżet wszystkich jednostek pomocniczych przekracza 50 milionów złotych.

Dyrektor twierdzi, że zgodnie z dżentelmeńską umową rady osiedli mają decydujący głos w sprawie bieżących remontów dróg i chodników na swoim terenie (nie dotyczy głównego układu komunikacyjnego).

Zobacz też: Poznań: Wybory do rad osiedli - kandydaci. Na kogo głosować 24 marca 2019? [LISTA KANDYDATÓW DO RAD OSIEDLI W POZNANIU]

O wydatkowaniu 20 proc. funduszu remontowego Wydziału Oświaty decydują urzędnicy. Są to pieniądze wykorzystywane np. w przypadku awarii. – Natomiast o rozdziale reszty czyli 80 procent decyduje rada osiedla, która wspólnie z dyrektorami placówek ustala hierarchię potrzeb – wyjaśnia – Bujak.

– Radni osiedlowi zajmują się też zielenią z wyłączeniem parków, mają wpływ na wybór dyrektorów placówek funkcjonujących na ich terenie poprzez zasiadanie w komisjach konkursowych, opiniują plany miejscowe.

Ewa Jemielity, radna miejska PiS, a także przewodnicząca Rady Osiedla Piątkowo uważa, że po reformie w 2000 r. radni osiedlowi mają sporo do powiedzenia.

– W wielu kwestiach miasto pyta nas o zdanie – mówi Jemielity. – Mamy też sporo pieniędzy, możemy również występować o granty na realizację różnych przedsięwzięć.

To co radnej PiS się nie podoba, to pewne upolitycznienie jednostek pomocniczych miasta. – Prezydent odwiedza wybrane rady osiedli, na Piątkowie nie była ani razu – dodaje Jemielity. – Z dumą mogę podkreślić, że nasza rada zajmuje się remontami szkół, przedszkoli, budową monitoringu, a nie polityką. Dla mnie nie ma znaczenia, że osoba prowadząca placówkę wsparcia dziennego popiera lewicowe kandydatki. Mnie interesuje co robi dla dzieci, a dzieje się w tej placówce wiele.

Przemysław Polcyn, bezpartyjny radny klubu KO i szef Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice uważa, że miasto traktuje radnych osiedlowych, jak petentów.

– Decydujemy co ma rosnąć z lewej czy z prawej strony, ale nie o poważnych rzeczach. Jeśli nasze stanowisko odpowiada linii miasta, to jest brane pod uwagę, a jeśli nie, to przestaje być wnioskiem, a staje się jedynie opinią – mówi Polcyn.

Jednocześnie Polcyn zachęca poznaniaków do kandydowania do rad osiedli i do pójścia na wybory. – Jak zbierze się dobra grupa, to dużo można zrobić – twierdzi Polcyn.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.