Poznaniacy szybciej niż inni zarobią na średniej wielkości mieszkanie

Czytaj dalej
Fot. Proxin Ogrody
Monika Kaczyńska

Poznaniacy szybciej niż inni zarobią na średniej wielkości mieszkanie

Monika Kaczyńska

Mieszkaniec Poznania szybciej niż mieszkaniec Wrocławia, Krakowa czy Gdańska zarobi na mieszkanie. W stolicy Wielkopolski mamy do czynienia z korzystną relacją zarobków i cen nieruchomości.

Ile lat trzeba pracować w Polsce na 50-metrowie mieszkanie? Generalnie, im większe miasto tym dłużej. Żeby zgromadzić sumę potrzebną do kupienia średniej wielkości mieszkania najdłużej trzeba pracować w Warszawie - 7 lat i 9 miesięcy, najkrócej w Szczecinie. W tym ostatnim mieście wystarczy odłożyć zarobki z 5 lat i 4 miesięcy.

Jak wynika z analiz urban.one, tak czy owak, w żadnym z polskich miast za średnią pensję nie kupimy więcej niż 0,8 metra kwadratowego mieszkania. Czas, przez który trzeba oszczędzać na zakup własnego M, zależy od dwóch czynników - cen nieruchomości i zarobków.

Dlatego, choć w Warszawie zarobki są najwyższe w kraju (w sektorze przedsiębiorstw średnia pensja wynosi 4235 zł netto), to także nieruchomości są tam najdroższe. Metr kwadratowy mieszkania średnio kosztuje 7904 zł).

W Poznaniu te proporcje układają się dużo korzystniej. Stosunkowo wysoką cenę metra kwadratowego mieszkania (5933 zł), rekompensują relatywnie wysokie zarobki. Średnia pensja w Poznaniu to 3994 zł netto. Poznaniak może więc za 0,67 metra kwadratowego mieszkania. Na 50-metrowe lokum trzeba więc pracować 6 lat i 2 miesiące.

We Wrocławiu metr mieszkania jest co prawda nieco tańszy (5808 zł), ale przeciętny mieszkaniec tego miasta zarabia miesięcznie o ponad 400 zł mniej niż mieszkaniec Poznania. Dlatego za miesięczną pensję może kupić 0,61 m kw. mieszkania, a na 50 -metrowe musi oszczędzać o osiem miesięcy dłużej.

W Krakowie i Gdańsku ceny nieruchomości są wyższe niż w Poznaniu, zarobki zaś wyraźnie niższe. To sprawia, że mieszkańcy tych miast na własne M muszą oszczędzać dłużej: w Krakowie 7 lat i 9 miesięcy, w Gdańsku 6 lat i 10 miesięcy.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.