Czesław Wachnik

Praca wre, firmy rosną w oczach

Rozpoczęto pierwsze roboty przy budowie fabryki styropianu. Pracę znajdzie tu 70 osób. Fot. Czesław Wachnik Rozpoczęto pierwsze roboty przy budowie fabryki styropianu. Pracę znajdzie tu 70 osób.
Czesław Wachnik

Jutro w Parku Przemysłowo - Technologicznym wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę hali Brinkmann Manufaktur.

Wraz z wiosną na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego w Nowym Kisielinie można zauważyć wzmożony ruch. Piszemy wzmożony, bo np. mimo zimy pracowano przy fabryce Ideal Automative z Bambergu.

Jak nam powiedział wiceprezydent Dariusz Lesicki, budowa hali jest praktycznie zakończona, trwa montaż maszyn i ciągów produkcyjnych. Co więcej, do Słowacji na szkolenia wyjechało 35 osób, które wrócą za dwa-trzy miesiące, by rozpocząć tu prace.
Halę dla IA zbudowała międzynarodowa spółka Pana-ttoni, która specjalizuje się właśnie w budowie hal pod wynajem. Panattoni ma jeszcze 8 ha, na których chce wybudować centrum magazynowo- przemysłowe (75 tys. m.kw.).

- W zależności od zainteresowania klientów powstanie od dwóch do nawet pięciu hal. Jeśli znajdzie się klient na wynajem np. 50 tys. m.kw. , wtedy spółka wybuduje dwie czy trzy hale. Ale może ich być także pięć. Panattoni nie wyklucza, że może kupić kolejne działki - powiedział nam jeden z rozmówców powiązanych ze spółką.

Natomiast wracając do Ideal Automative to na początku spółka zamierza zatrudnić 200-300 pracowników, ale w perspektywie kilku najbliższych lat pracę może znaleźć nawet 800 osób. Mają oni produkować obicia siedzeń i wnętrza bagażników dla wielu marek samochodów, jednak głównie niemieckich.

Jeżdżąc po Parku zauważyliśmy, że rozpoczęto prace także przy fabryce styropianu oraz specjalistycznych łóżek dla szpitali. Fabrykę styropianu wznosi spółka Styropmin, a na budowie zastaliśmy kilkanaście osób. Produkcja styropianu ma ruszyć już w październiku, a najpóźniej listopadzie. Pracę znajdzie tu do 70 osób.

Dla niemieckiej firmy Brinnkmann ropoczęto budowę zakładu produkującego łóżka. Przyjmie on nawet 150 osób.
Wiceprezydent Lesicki przekonuje, że na razie ze względu na konieczność zachowania tajemnicy, nie może zdradzić szczegółów rozmów z kolejnymi firmami. Mówi jedynie, że dotyczą one spółek z Dalekiego Wschodu z branży motoryzacyjnej, które chcą w

Parku uruchomić swoje fabryki. Zakończenie negocjacji i być może podpisanie umów może nastąpić przed wakacjami.
To dopiero przyszłość, ale więcej szczegółów wiemy o planach spółki e-obuwie i LUG. Otóż e-obuwie, mimo że oficjalnie nie uruchomiło swojej nowej siedziby, już przymierza się do kolejnej rozbudowy. Natomiast LUG kosztem ok. 2,3 mln zł chce powiększyć swoje centrum badawczo - produkcyjne. Nowa hala ma mieć 1,5 tys. m.kw. i będzie gotowa do końca 2017 roku. Tu przypomnijmy, że LUG chce budować fabrykę w Argentynie, stąd konieczność powiększenia centrum badawczego.

Wiceprezydent zapewnił, że pod koniec tego roku w Parku będzie pracowało ponad 500 osób, a w 2018 , kiedy zakończy się budowa wspomnianych obiektów, znacznie więcej. Tu przypomnijmy jeszcze spółki Darstal czy BWK Locistic, które były pierwszymi w Parku w Nowym Kisielinie.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.