Pracownicy sklepów czują się wykorzystywani. Związkowcy chcą wydłużyć niedziele aż do 31 godzin

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Marlena Bogdan-Marut

Pracownicy sklepów czują się wykorzystywani. Związkowcy chcą wydłużyć niedziele aż do 31 godzin

Marlena Bogdan-Marut

Związkowcy alarmują! Zakaz handlu w niedziele przysporzył pracownikom sklepów więcej pracy, niż powinien. Ich zdaniem, problem mają przede wszystkim pracownicy marketów. Są wykorzystywani. Pracują dużo i dłużej, niż było to planowane. W związku z tym związkowcy chcą wydłużenia niedzielnej doby do 31 godzin.

- W Biedronce pracownicy w soboty kończą pracę tuż przed północą, a zaczynają pracę piętnaście minut po północy w nocy z niedzieli na poniedziałek. To absurdalne. Chcemy, aby niedzielna doba zaczynała się w sobotę o godz. 22 i kończyła się w poniedziałek o godz. 5 rano, czyli jak na Zachodzie - mówi Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ „Solidarność” handlu.

Wolne niedziele w praktyce

Zdaniem „Solidarności”, dziś pracownicy są maksymalnie wykorzystywani, a zamiast niedzielnego odpoczynku przygotowują się do poniedziałkowej pracy. Jak tłumaczą, wydłużenie niedzielnej doby zniwelowałoby niekorzystną dla pracowników lukę w ustawie o zakazie handlu w niedziele.

Zatrudnić więcej pracowników

Duże sieci handlowe jak Lidl czy Biedronka, żeby poradzić sobie z wolnymi niedzielami, wydłużyły godziny otwarć swoich marketów w piątki i soboty aż do godz. 22. W praktyce sytuacja wygląda tak, że pracownicy rozpoczynają pracę z niedzieli na poniedziałek kilka minut po północy.

- W Niemczech ograniczenia handlu obowiązują od godziny 22 w soboty do 6 rano w poniedziałek i sieci nie mają żadnych problemów z przygotowaniem swoich sklepów do otwarcia w poniedziałek po wolnej niedzieli. Wynika to z faktu, że na Zachodzie te same sieci handlowe zatrudniają w swoich sklepach nawet dwa razy więcej pracowników niż w Polsce. Dlatego rozwiązaniem powinno być zatrudnienie większej liczby osób, a nie wydłużanie doby pracowniczej

- dodaje Alfred Bujara.

Inspekcja sprawdziła niedziele

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • jak wypadły wyniki kontroli PIP przeprowadzonej w Rzeszowie
 • jakich zmian chcą związkowcy
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marlena Bogdan-Marut

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.