Premier Kopacz uratuje kopalnie na Śląsku? Rozmowy ostatniej szansy o godz. 14 [LIVE + WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński
Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Premier Kopacz uratuje kopalnie na Śląsku? Rozmowy ostatniej szansy o godz. 14 [LIVE + WIDEO]

Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Strajk na Śląsku: "To, co robicie, to pajacowanie" - związkowcy są obrażeni tymi słowami wiceministra Jaworskiego. Dziś ma dojść do eskalacji protestów górniczych. Jedyną szansą jest spotkanie z premier Ewą Kopacz. Ma przyjechać do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 14. ZOBACZ RELACJA LIVE

Strajk na Śląsku:

Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie planu naprawczego górnictwa. Związkowcy w sobotę i w niedzielę zerwali negocjacje. Zapowiadają, że zasiądą do stołu tylko wtedy, jeśli po drugiej stronie będzie premier Ewa Kopacz.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO Z ROZMÓW:
PREMIER KOPACZ VS. ZWIĄZKOWCY WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Premier Kopacz ma przyjechać w poniedziałek do Katowic, gdzie o godz. 14 ma się spotkać ze związkowcami.

A jednocześnie na Ślask przyjeżdża jej przeciwnik Jarosław Kaczyński z PiS.

CZYTAJ KONIECZNIE:
JAROSŁAW KACZYŃSKI WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

Na dziś zaplanowano eskalację protestów. Kolejne kopalnie mają dołączyć do strajkujących zakładów. Związkowcy nie wykluczają, że ich działania poprą zakłady z innych branż. Jednak szczegółów nie chcą zdradzać.

Z informacji przekazanych przez związki wynika, że obecnie pod ziemią strajkuje ok. 2 tys. osób. Do nich dołączają protestujący na powierzchni, wśród nich żony górników, pracownicy zakładu czy mieszkańcy miast, których ma dotknąć restrukturyzacja.

O godz. 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach premier Ewa Kopacz spotka się z górniczymi związkowcami. - Problem, z którym zmagamy się tu od wielu dni, jest na tyle nabrzmiały, że obecność premier rządu RP jest czymś oczywistym. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie ten problem rozwiąże - powiedział Mariusz Bakuła ze Związku Zawodowego Kadra Kompani Węglowej.

W niedzielę (11.01) kolejne rozmowy związkowców z delegacją rządową zostały zerwane. W ramach programu naprawy Kompanii Węglowej rząd chce zlikwidować cztery kopalnie. Na dziś planowana jest w związku z tym wielka akcja protestacyjno-strajkowa w regionie śląsko-dąbrowskim.

Tylko w sobotę w pikietach brało udział blisko 700 osób. Wczoraj przy kopalniach przeznaczonych do likwidacji odprawiono msze święte. Wzięły w nich udział tłumy ludzi. O zachowanie spokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej zaapelowali arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki. [PRZECZYTAJ APEL BISKUPÓW]

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Dzisiaj w południe związkowcy chcą się spotkać z prezydentami czterech miast (Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej i Bytomia), w których mają zostać zlikwidowane kopalnie. Samorządowcy również po sobotnim spotkaniu z ekipą rządową wyszli zniesmaczeni.

- Rozumiemy, że zmiany są konieczne, jednak nie rozumiemy sposobu, w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierzają je wdrażać - napisali we wspólnym oświadczeniu. Podkreślali, że dowiedzieli się o spotkaniu na 1,5 godz. przed jego rozpoczęciem.

- Na poniedziałek, na godz. 14, zaplanowaliśmy przemarsz spod kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej do rudzkiego magistratu - informuje Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

O tej samej godzinie też w Rudzie Śl. rozpocznie się specjalne posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS. Udział w konferencji zapowiedział Jarosław Kaczyński, który ma ogłosić stanowisko klubu w sprawie przyszłości górnictwa. W najbliższych dnia o zmianach w górnictwie będą rozmawiać też radni śląskiego sejmiku samorządowego. Na zwołanej specjalnie nadzwyczajnej sesji chcą się dowiedzieć, dlaczego nic nie wiedzieli o planach wobec kopalń. Pismo w tej sprawie ma złożyć radny wojewódzki Solidarnej Polski Michał Wójcik. Wiadomo też, że dyrekcje zamykanych kopalń wystosowały listy do pracowników dołowych, którzy mają wybrać zakłady, do których chcą być przeniesieni.


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

gg

a czy rzad polski to nie mafia sami miliardy rocznie zarabiaja i rozkradaJA

Stoh

jak dlugo mozna tolerowac terroryzm i bandyctwo zwiazkowych ryli co rzady PO zrobily tysiacom ludzi w polsce nam twarde reformy ekonomiczne rylom miekkie ladowanie z kasa na koncie dosc aby rzad kradl nasze pieniadze by dawac rylom bo chca jak mozna byc tak obludnym.

rr

a jak by tak rzadowca odciac kase co to za wyjazdy słuzbowe za tyle milonów

Stoh

jak dlugo mozna tolerowac terroryzm i bandyctwo zwiazkowych ryli co rzady PO zrobily tysiacom ludzi w polsce nam twarde reformy ekonomiczne rylom miekkie ladowanie z kasa na koncie dosc aby rzad kradl nasze pieniadze by dawac rylom bo chca jak mozna byc tak obludnym.

gienek

jedyne wijscie to samobojstwo

Jan

Co z niebotycznymi apanażami partyjnych aparatczyków,biorą dziesiątki tysięcy co miesiąc,milionowe odprawy,czy odpowiedzą prawnie i materialnie za doprowadzenie do tej sytuacji?,Górnicy walczcie ,inni niech biorą z was przykład bo w tym dzikim kraju żyje się wyśmienicie partyjniakom.prezesom,politykierom itp.Górnicy harują a za kierowanie odpowiadają ci w białych kołnierzykach i najwyższy czas ich rozliczyć.

ajwaj

Brzeszcze nie są k.... na Śląsku ! Niedługo jak będzie strajk w kopalni Bogdanka to też będą mówić, że Śląsk :/

A Kopacz oczywiście lekką ręką rzuci rylom nie swoje pieniądze :/

Lisek KATOWICE

Jedyna reformą, którą trzeba zrobić to likwidacja obecnego Rządu. DOŚĆ niszczenia i sprzedaży POLSKIEJ GOSPODARKI! Czas wyjść na ulicę!! Śląsk KOCHANA POLSKO obudź się!!! Szczęść Boże! Górnic! Polsko!

Pablo

Nie da rady, więc ostatni gasi światło? Przyjdą pewnie znów Czesi, przeanalizują, pozapalają, uruchomią, uregulują, zatrudnią, zarobią. Po cichu, bez szumu, bez kampanii, bez łaski, normalnie, bez szabelki, bez konika.

Jimi

STOP GÓRNICZEMU TERRORYZMOWI!!!!!! strajkujących traktować jak przestępców zagrażających ładowi społecznemu i stabilności państwa Polskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.