Premier Kopacz uratuje kopalnie na Śląsku? Rozmowy ostatniej szansy o godz. 14 [LIVE + WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński
Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Premier Kopacz uratuje kopalnie na Śląsku? Rozmowy ostatniej szansy o godz. 14 [LIVE + WIDEO]

Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Strajk na Śląsku: "To, co robicie, to pajacowanie" - związkowcy są obrażeni tymi słowami wiceministra Jaworskiego. Dziś ma dojść do eskalacji protestów górniczych. Jedyną szansą jest spotkanie z premier Ewą Kopacz. Ma przyjechać do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 14. ZOBACZ RELACJA LIVE

Strajk na Śląsku:

Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie planu naprawczego górnictwa. Związkowcy w sobotę i w niedzielę zerwali negocjacje. Zapowiadają, że zasiądą do stołu tylko wtedy, jeśli po drugiej stronie będzie premier Ewa Kopacz.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO Z ROZMÓW:
PREMIER KOPACZ VS. ZWIĄZKOWCY WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Premier Kopacz ma przyjechać w poniedziałek do Katowic, gdzie o godz. 14 ma się spotkać ze związkowcami.

A jednocześnie na Ślask przyjeżdża jej przeciwnik Jarosław Kaczyński z PiS.

CZYTAJ KONIECZNIE:
JAROSŁAW KACZYŃSKI WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

Na dziś zaplanowano eskalację protestów. Kolejne kopalnie mają dołączyć do strajkujących zakładów. Związkowcy nie wykluczają, że ich działania poprą zakłady z innych branż. Jednak szczegółów nie chcą zdradzać.

Z informacji przekazanych przez związki wynika, że obecnie pod ziemią strajkuje ok. 2 tys. osób. Do nich dołączają protestujący na powierzchni, wśród nich żony górników, pracownicy zakładu czy mieszkańcy miast, których ma dotknąć restrukturyzacja.

O godz. 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach premier Ewa Kopacz spotka się z górniczymi związkowcami. - Problem, z którym zmagamy się tu od wielu dni, jest na tyle nabrzmiały, że obecność premier rządu RP jest czymś oczywistym. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie ten problem rozwiąże - powiedział Mariusz Bakuła ze Związku Zawodowego Kadra Kompani Węglowej.

W niedzielę (11.01) kolejne rozmowy związkowców z delegacją rządową zostały zerwane. W ramach programu naprawy Kompanii Węglowej rząd chce zlikwidować cztery kopalnie. Na dziś planowana jest w związku z tym wielka akcja protestacyjno-strajkowa w regionie śląsko-dąbrowskim.

Tylko w sobotę w pikietach brało udział blisko 700 osób. Wczoraj przy kopalniach przeznaczonych do likwidacji odprawiono msze święte. Wzięły w nich udział tłumy ludzi. O zachowanie spokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej zaapelowali arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki. [PRZECZYTAJ APEL BISKUPÓW]

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Dzisiaj w południe związkowcy chcą się spotkać z prezydentami czterech miast (Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej i Bytomia), w których mają zostać zlikwidowane kopalnie. Samorządowcy również po sobotnim spotkaniu z ekipą rządową wyszli zniesmaczeni.

- Rozumiemy, że zmiany są konieczne, jednak nie rozumiemy sposobu, w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierzają je wdrażać - napisali we wspólnym oświadczeniu. Podkreślali, że dowiedzieli się o spotkaniu na 1,5 godz. przed jego rozpoczęciem.

- Na poniedziałek, na godz. 14, zaplanowaliśmy przemarsz spod kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej do rudzkiego magistratu - informuje Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

O tej samej godzinie też w Rudzie Śl. rozpocznie się specjalne posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS. Udział w konferencji zapowiedział Jarosław Kaczyński, który ma ogłosić stanowisko klubu w sprawie przyszłości górnictwa. W najbliższych dnia o zmianach w górnictwie będą rozmawiać też radni śląskiego sejmiku samorządowego. Na zwołanej specjalnie nadzwyczajnej sesji chcą się dowiedzieć, dlaczego nic nie wiedzieli o planach wobec kopalń. Pismo w tej sprawie ma złożyć radny wojewódzki Solidarnej Polski Michał Wójcik. Wiadomo też, że dyrekcje zamykanych kopalń wystosowały listy do pracowników dołowych, którzy mają wybrać zakłady, do których chcą być przeniesieni.


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.