MIW

Prezes Kompanii Węglowej: tych czterech kopalń nie dało się uratować

Prezes Kompanii Węglowej: tych czterech kopalń nie dało się uratować
MIW

Czego w najbliższcyh dniach mogą spodziewać się górnicy Kompanii Węglowej? Czy można uratować spółkę bez zamykania czterech kopalń? I jakie jest kalendarium zmian, przygotowywanych przez koncern? O tym dziś na spotkaniu z dziennikarzami mówił Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii.

W pełni podpisuję się pod tym planem naprawczym. Nie ma ratunku dla Kompanii Węglowej bez odcięcia najbardziej nierentownych aktywów. Gdybyśmy działali tak jak w ubiegłym roku, np. sprzedając dobre kopalnie, to i tak niebawem doszlibyśmy do ściany. To nie miałoby żadnego biznesowego uzasadnienia. Te cztery zakłady, które trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, generowały 80 procent strat Kompanii Węglowej. Dla tych kopalń już nic nie można było zrobić. Owszem, można było tak zainwestować gigantyczne pieniądze, aby wyprowadzić je na zero, ale my takich pieniędzy zwyczajnie nie mamy.

Proces restrukturyzacji musi być jak najszybszy. Sądzę, że najdalej pod koniec lutego nastąpi formalne przekazanie KWK Brzeszcze, Bobrek – Centrum, Pokój i Sośnica – Makoszowy do SRK. Wówczas w ciągu jednego – dwóch miesięcy będzie można rozpocząć przenoszenie kilku tysięcy pracowników. Część z nich jeszcze przez pewien czas będą mieli zatrudnienie w SRK, inni trafią do innych kopalń, które będą funkcjonować w ramach nowej Kompanii Węglowej. Liczę, że ta nowa spółka powinna powstać do końca maja, najdalej do czerwca.

Gdyby dziś do Kompanii przyszedł prywatny inwestor, to od razu, bez oglądania się na cokolwiek, zamknąłby siedem, a nie cztery kopalnie. My natomiast zdecydowaliśmy się ratować KWK Halemba - Wirek i KWK Bielszowice. To trudne kopalnie, ale pokazały, że są w stanie poprawić swoje wyniki.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

MIW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.