Prezydencie, apelujemy o ugodę! Szkoda czasu

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Prezydencie, apelujemy o ugodę! Szkoda czasu

Leszek Kalinowski

Uporządkujmy finanse - uważają panie z ośmiu stowarzyszeń i partii. Prezydent: - Gdyby było źle, konsekwencje byłyby poważne

Wczoraj reprezentantki różnych organizacji zaapelowały do prezydenta, by zakończył spór z przedszkolami niepublicznymi, który ciągnie się od pięciu lat. Zaapelowały też do rady, by przyjrzała się miejskim finansom, nieprawidłowościom, wykrytym choćby przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

- Nie godzimy się na to, że władza może wszystko i za nic nie odpowiada - mówi Aleksandra Mrozek z Nowoczesnej. - Nieprawidłowości dotyczą m.in. przekazania pieniędzy miejskim podmiotom, zanim zakończył się konkurs o zewnętrzne dotacje. Nie określono terminu, do kiedy należy je wydać.

Panie podkreślają, że zwykły obywatel za niedopełnienie obowiązku jest karany. A urząd? Antonina Ambrożewicz - Sawczuk ze Stowarzyszenia My Zielonogórzanie nie kryje emocji: - Chciałoby się zagrzmieć, gdzie jest rada miasta? Gdzie jest komisja rewizyjna, w której przewodniczącym powinien być ktoś z opozycji? U nas tego nie ma! Gdzie jest komisja budżetu?

W sprawie nieprawidłowo naliczanej dotacji przedszkolom niepublicznym, panie były zgodne. Jeden wyrok już zapadł. Miasto wypłaciło 2 mln zł. Ale nie zakończyła się jeszcze sprawa „Ślimaczka” oraz ta, dotycząca dotacji za lata 2014-2016. Będą kolejne miliony do oddania wraz z odsetkami. Zdaniem A. Mrozek razem wyjdzie 10 mln zł.

Sądzące się z miastem przedszkola trzy razy proponowały ugodę. A odsetki rosną.

- Najpierw miasto zachęcało do otwierania prywatnych przedszkoli, a teraz rzuca im kłody pod nogi - zauważa Joanna Liddane z Towarzystwa Upiększania Miasta. - A wszystkie dzieci powinny być traktowane jednakowo. Poza tym właścicielki placówek to przedsiębiorcy, dający pracę zielonogórzanom. Jak miasto je wspiera?

Wioleta Poźniak-Bartkowiak, współwłaścicielka „Ślimaczka” (żłobek, przedszkole, szkoła) opiekuje się 270 dziećmi, zatrudnia 53 pracowników.

- Miałam wiele kontroli. Nie było żadnych nieprawidłowości - podkreśla.

Oliwia Tomczyk-Iwko z Kukiz pyta: - Jak długo sygnały, docierające do miasta, będą lekceważone? Kukiz’15 żąda dymisji odpowiedzialnych osób.

Prezydent Janusz Kubicki jest zdziwiony. Mówi, że nikt nie rozmawiał z nim o ugodzie. Dowiaduje się o tym od mediów.

- A kto ostatnio mówił, że chce się dogadać? I kto się z tego wycofał? - pyta. - Od ostatniego wyroku, kto się odwołał? Bo według mojej skromnej wiedzy, ja się nie odwołałem od wyroku, o co apelowały do mnie przedszkola, by zakończyć spór.

Podkreśla, że przepisy, dotyczące dotacji dla placówek niepublicznych były tak skomplikowane i niespójne, że 85 procent gmin w Polsce miało problem z wypłacaniem pieniędzy.

- My uważaliśmy, że płacimy zgodnie z przepisami. Przedszkola miały inne wyliczenia. Nie byliśmy w stanie rozstrzygnąć, kto ma rację. Dlatego sprawa trafiła do sądu - przypomina. - Placówki domagały się więcej. Sąd przyznał o połowę mniejszą sumę. I myśmy ją wypłacili. Czy te 2 mln zł trafiły do rodziców? To oni przecież płacili więcej.

A nieprawidłowości, o których mówi raport RIO?

- Chodzi o dotację na nagrody dla profesorów. Oni dostają 10 tys. zł za tytuł. My w umowie napisaliśmy, że to są pieniądze na wynagrodzenia. Uniwersytet wypłacił z tego ZUS, a RIO zakwestionowało sam ZUS. I kazało go zwrócić. Chodzi o 6 tys. zł. Gdybyśmy w umowie zapisali na wynagrodzenia i ZUS - nie byłoby problemu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.