Prezydent Częstochowy apeluje do ministra zdrowia o dodatkowe laboratorium do testów na koronawirusa

Czytaj dalej
Fot. ARC
Bartłomiej Romanek

Prezydent Częstochowy apeluje do ministra zdrowia o dodatkowe laboratorium do testów na koronawirusa

Bartłomiej Romanek

Potrzebne jest dodatkowe laboratorium wykonujące testy na koronawirusa w północnej części województwa śląskiego – twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który w tej sprawie zgłosił się z apelem do ministerstwa zdrowia. W regionie niektórzy pacjenci czekają na wyniki badań aż cztery dni.

Prezydent Częstochowy apeluje do Ministra Zdrowia o uruchomienie w północnym subregionie województwa śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa. Na razie w całym regionie są tylko dwa takie laboratoria – oba na Górnym Śląsku. Osoby z Częstochowy i okolic na wyniki testu czekają nierzadko kilka dni, wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo zdrowotne w stanie epidemii i zagrożenia koronawirusem.

„W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną zwracam się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia dodatkowego laboratorium w północnym subregionie województwa śląskiego, w którym wykonywane byłyby badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2” – czytamy w apelu skierowanym do resortu zdrowia.

– Pragnę zaznaczyć, że w tak dużym województwie, jakim jest województwo śląskie do chwili obecnej uruchomiono tylko dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności COVID-19, zlokalizowane w południowej części województwa – twierdzi Krzysztof Matyjaszczyk i dodaje:

– Taka sytuacja powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań pacjentów z naszego miasta i powiatów ościennych. Długie oczekiwanie, niekiedy w warunkach szpitalnych, stwarza duże zagrożenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem – mówi prezydent.

Faktycznie liczba pracujących laboratoriów w naszym województwie w porównaniu do innych regionów jest niewielka.
W województwie śląskim, które jest po mazowieckim drugie pod względem liczby ludności w Polsce, są tylko dwa miejsca badania testów: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

Natomiast – zgodnie z ministerialnym wykazem z 3 kwietnia br. – w województwie mazowieckim takich laboratoriów jest 11, w wielkopolskim – 8, w małopolskim – 6, a w pomorskim – 5. Tylko instytucje rządowe mogą zdecydować o poszerzeniu listy laboratoriów w województwie śląskim.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.