Prezydent Duda wybrał Wieluń, a nie Westerplatte

Czytaj dalej
Fot. Ireneusz Wierzbicki
Zbigniew Rybczyński

Prezydent Duda wybrał Wieluń, a nie Westerplatte

Zbigniew Rybczyński

Głowie państwa towarzyszył będzie wicepremier Gowin, premier Szydło jedzie do Gdańska.

Andrzej Duda będzie pierwszym prezydentem Polski, który 1 września o świcie weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Swój udział zapowiedział też wicepremier Jarosław Gowin. W tym samym czasie premier Beata Szydło będzie na Westerplatte.

- Przekaz płynący z porannej wizyty prezydenta w Wieluniu będzie zdecydowanie mocniejszy niż z wizyty popołudniowej - podkreśla Joanna Skotnicka-Fiuk z Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Będzie to trzecia wizyta głowy państwa na wieluńskich uroczystościach. W 2004 r. w obchodach wziął udział Aleksander Kwaśniewski, a pięć lat później Lech Kaczyński. Obaj prezydenci nie byli jednak na porannych uroczystościach, które są ważne dla mieszkańców. Wieluń był bowiem pierwszą ofiarą rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej. W nalocie 1 września 1939 r. zginęło ok. 1200 mieszkańców bezbronnego miasta.

1 września nad ranem prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie podczas uroczystości przy ul. Piłsudskiego. Rozpoczną się one o godz. 4.40, o której Niemcy zaczęli bombardowanie miasta. Następnie prezydent złoży kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym zburzoną synagogę, a także pod pomnikiem ofiar niemieckiego bombardowania. Zapowiedź wizyty Andrzeja Dudy w Wieluniu wywołała falę spekulacji, że prezydent zrywa z dotychczasową tradycją upamiętniania rocznicy wybuchu wojny na Wybrzeżu. Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta, nie doszukuje się w tym politycznych podtekstów.

- Westerplatte w świadomości Polaków istnieje od dawna i nie ma zagrożenia, że ktoś nie będzie wiedział, co się tam wydarzyło - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku rzecznik prezydenta. - Troszkę gorzej jest ze świadomością tego, co się wydarzyło w Wieluniu, że Luftwaffe zbombardowało nieumocnione miasto.

Naloty na bezbronny Wieluń miały charakter terrorystyczny. Przyjmuje się, że zginęło 1.200 osób, 75 proc. miejskiej zabudowy legło w gruzach.

Krzysztof Łapiński podkreślił, że poprzez wizytę prezydenta w Wieluniu w świat pójdzie mocny przekaz, iż już od pierwszych dni wojny Niemcy dopuszczali się zbrodni, a największe ofiary poniosła ludność cywilna.

Kiedy prezydent Andrzej Duda będzie składał hołd ofiarom bombardowania Wielunia, premier Beata Szydło będzie reprezentować rząd na uroczystościach na Westerplatte.

Rozpoczną się one tradycyjnie o godz. 4.45 od przemówień i złożenia wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Premier będą towarzyszyć ministrowie.

To nie pierwsza wizyta prezydenta 1 września w Wieluniu. W 2004 r. w wieluńskich uroczystościach wziął udział Aleksander Kwaśniewski. Odsłonił wtedy pamniątkową tablicę. Pięć lat później prezydent Lech Kaczyński po południu przyleciał śmigłowcem z Westerplatte i wygłosił przemówienie na pl. Legionów. Podkreślił znaczenie i symbolikę nalotów na Wieluń.

- Przekaz płynący z porannej wizyty prezydenta w Wieluniu będzie zdecydowanie mocniejszy niż z wizyty popołudniowej - nie ma wątpliwości Joanna Skotnicka-Fiuk z wieluńskiego magistratu. - Mamy nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda będzie tutaj przyjeżdżał regularnie.

We wcześniejszych latach władze miasta zabiegały o wizytę Bronisława Komorowskiego. Jednak prezydent ten nie przyjechał nawet w 2014 r. w 75. rocznicę wybuchu wojny. Nie dojechał też wtedy, mimo wstępnych deklaracji, ówczesny premier Donald Tusk. Był za to wicepremier Janusz Piechociński, który ujawnił w Wieluniu swoje talenty oratorskie. Za jedno z wygłoszonych tutaj przemówień otrzymał drugą nagrodę w radiowym plebiscycie „Srebrne usta”.

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, swój udział w tegorocznych wieluńskich obchodach potwierdził także m.in. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Władze miasta wystosowały zaproszenia do wszystkich ministrów, a także do szefów Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Banku Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Wiadomo, że nie zabraknie delegacji zagranicznych.

- W uroczystościach wezmą udział burmistrzowie niemieckich miast partnerskich Wielunia - Osterburga i Adelebsen - potwierdza Joanna Skotnicka-Fiuk.

Po porannych uroczystościach Andrzej Duda odwiedzi siedzibę Wieltonu, europejskiego producenta naczep. Prezydent zwiedzi hale produkcyjne, Centrum Badań i Rozwoju oraz spotka się z zarządem tej wieluńskiej firmy.

Zbigniew Rybczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.