Maciej Czerniak

Prezydent „rozważyłby” związki partnerskie. Ekspert: "Oczywisty element kampanii wyborczej"

Prezydent podczas spotkań z wyborcami na Śląsku odwoływał się do retoryki walki. W ostatnim wywiadzie złagodził kurs Fot. Adam Guz Prezydent podczas spotkań z wyborcami na Śląsku odwoływał się do retoryki walki. W ostatnim wywiadzie złagodził kurs
Maciej Czerniak

W ostatnim wywiadzie Andrzej Duda powiedział, że jest gotów rozważyć podpisanie ustawy o związkach partnerskich. Zdanie ekspertów nie można mieć złudzeń, że to zagranie kampanijne, tym bardziej, że w kwestii sądów prezydent utrzymuje ostry kurs.

- Zapewniam, że w Pałacu Prezydenckim jestem często odwiedzany przez osoby, które mają inną orientację niż moja. Nie stanowi to dla mnie najmniejszego problemu - mówi prezydent Andrzej Duda w ostatnim wywiadzie, jakie udzielił tygodnikowi „Wprost”. Dodał też, że „poważnie rozważyłby podpisanie” ustawy o związkach partnerskich.

W tej samej rozmowie pytany o ujawnienie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa wyłonionej na mocy nowych, budzących kontrowersje przepisów, utrzymał ostry kurs. Według niego sędziowie, zwolennicy reformy PiS-u „mają przeciw sobie bardzo wpływowe osoby”. Pytany o ustawę dyscyplinującą, którą nazywa się „kagańcową” odpowiedział: - Jest to obraźliwe wobec sędziów - dodał, że w ustawie nie chodzi o zakazywanie mówienia sędziom, a tylko o wprowadzenie przepisów, które działają w innych państwach unijnych.

Wywiad skomentował, m.in. Leszek Miller. Były premier odczytuje słowa urzędującego prezydenta, jako wpisujące kontektem w kampanię wyborczą: - Jestem zaskoczony i nie wierzę w to. Sądząc po tym, co pan prezydent mówi od lat, nie sądzę, żeby doznał aż takiej iluminacji.

Jak słowa prezydenta komentują eksperci i politycy? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.