Marcin Koziestański

Prezydent Turcji z apelem do Władimira Putina. Chodzi o korytarz morski dla ukraińskiego zboża

Prezydent Turcji z apelem do Władimira Putina. Chodzi o korytarz morski dla ukraińskiego zboża Fot. Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Fot. Kremlin.ru
Marcin Koziestański

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan odbył w poniedziałek telefoniczną rozmowę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W jej czasie zachęcał go do podjęcia działań w sprawie utworzenia korytarza morskiego dla ukraińskiego eksportu zboża.

Kreml z kolei poinformował, jak pisze agencja Reuters, że Putin i Erdogan "omówili koordynację wysiłków na rzecz eksportu zboża i bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym". Poinformowano także, iż rozmowy odbyły się w ramach przygotowań do szczytu rosyjsko-tureckiego, który ma się odbyć w najbliższej przyszłości.

[polecany]23149607[/polecany]

Pod koniec czerwca dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował, że podczas rozmów w Stambule, m.in. z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy.

Kilka dni wcześniej tureckie media informowały o planie utworzenia trzech korytarzy morskich w czterech portach Ukrainy nad Morzem Czarnym, w tym w Odessie. Tą drogą miałby przebiegać transport około 30-35 mln ton ukraińskiego zboża.

[polecany]23136263[/polecany]

źródło: PAP

Marcin Koziestański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.