Prezydent zaprzysiągł Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Barbara [email protected]

Prezydent zaprzysiągł Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK

Barbara [email protected]

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie na sędziego TK od prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego, rekomendowanego przez PiS.

To ślubowanie oznacza, że Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, tak jak przewiduje to konstytucja - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas zaprzysiężenia sędziego TK prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego, kandydata PiS.

- W pana osobie emanuje wola Sejmu, a poprzez tę wolę emanuje wola narodu - Andrzej Duda stwierdził jednoznacznie podczas ceremonii, mimo że wybór sędziego nie był pozbawiony kontrowersji. Partie opozycyjne chciały przerwania głosowania i zwołania Konwentu Seniorów. Poruszenie wzbudziło także zachowanie posłanki Kukiz’15 Małgorzaty Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego.

- Pan marszałek Sejmu odpowiedział na pytania i wątpliwości pana prezydenta związane z zamieszaniem wokół wyboru Zbigniewa Jędrzejewskiego. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. W kwestii głosowania na dwie ręce, marszałek odpowiedział, że był to jedyny taki przypadek i wszystko odbyło się lege artis - mówił zaraz po wybraniu Jędrzejewskiego Marek Magierowski, szef prezydenckiego biura prasowego.

Zbigniew Jędrzejewski będzie pełnił swoją funkcję przez dziewięć lat, ponieważ tyle trwa kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego. - Skład Sejmu jest emanacją woli narodu, a ta wola może się zmieniać. Kadencje zaplatają się ze sobą po to, by zapewnić pluralizm. Próby naruszania go muszą zostać ocenione absolutnie negatywnie. Cieszę się, że mogę dzisiaj odebrać to ślubowanie. Obecny Sejm będzie sprawował władzę jeszcze w trakcie pańskiej kadencji - prezydent Duda tymi słowami gratulował sędziemu Jędrzejewskiemu.

Na ślubowaniu obecny był również prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Zaprzysiężony sędzia jest z wykształcenia prawnikiem, profesorem oraz dyrektorem Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jędrzejewski ma zastąpić sędziego Mirosława Granata, którego kadencja skończyła się z dniem 27 kwietnia.

Autor: Barbara Piwek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.