Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Proces gangu „Krakowiaka” ciągnie się już od 17 lat. Dziś rozprawa apelacyjna

Gang Krakowiaka został już skazany w 2016 r. Fot. Arkadiusz Gola Gang Krakowiaka został już skazany w 2016 r.
Teresa Semik

Gang „Krakowiaka” to jedna z najgroźniejszych grup przestępczych, jaka działała głównie na Śląsku i w innych regionach południowej Polski. Rozbito ją w 1999 roku, ale wciąż nie została w całości osądzona. Dzisiaj rozprawa apelacyjna.

„Krakowiak”, czyli Janusz T., skończy niedługo 55 lat. Od 19 lat siedzi za kratkami. Prokurator twierdzi, że założył związek przestępczy o charakterze zbrojnym, bo niektórzy jego członkowie mieli broń palną i gotowi byli ją wykorzystać. W latach 1991-1999 dokonywali „zabójstw, napadów rabunkowych, wymuszeń rozbójniczych, kradzieży, uprowadzeń i pobicia, nielegalnej dystrybucji broni i narkotyków”. Ofiarom strzelali w plecy.

Janusz T. urodził się w Krakowie, stąd ksywa „Krakowiak”. Zawód: ślusarz-spawacz. Przed aresztowaniem mieszkał w Będzinie. W chwili zatrzymania nigdzie nie pracował, ale nie był też biedny.

Ojciec chrzestny
„Krakowiak” dbał o to, by struktura jego gangu była monolityczna, aby poszczególni jego członkowie solidaryzowali się ze sobą i milczeli w razie wpadki. Służyły temu wspólne spotkania, także towarzyskie, a nawet zwyczaje proszenia innych członków grupy na ojców chrzestnych swoich dzieci.

Sam Janusz T. został ojcem chrzestnym dziecka Wiesława Cz. Tego samego Wiesława Cz., który potem poszedł na współpracę z prokuraturą. Solidarność członków związków nie przetrwała. W 1999 roku grupa została rozbita. Aresztowano wówczas 60 osób. Szczególnie istotne w ustaleniu stanu faktycznego były właśnie zeznania świadków koronnych, którzy wcześniej należeli do tej bandy.

Dalej piszemy:

 • dlaczego to tak długo trwa,
 • jakie były poprzednie orzeczenia sądu.
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.