Proces rapera Stopy o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym w Częstochowie

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Proces rapera Stopy o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym w Częstochowie

Janusz Strzelczyk

Przed Sądem Rejonowym w Częstochowie odbyła się 13 marca 2019 druga rozprawa w procesie Konrada R., znanego jako raper Stopa. Jest on oskarżony o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym

Konrad R. złożył wniosek dowodowy, aby swoje opinie, w sprawie jego utworu, który jest przedmiotem rozprawy, przed sądem przedstawili Ewa Kurek i Leszek Żebrowski. Oskarżony przedstawił ich jako historyków. Prokurator wniósł o oddalenie wniosków dowodowych oskarżonego. Prokurator uzasadniał, że te osoby nie są biegłymi sądowymi. Są znane z poglądów prawicowych.
Po przerwie sąd postanowił o oddaleniu wniosków dowodowych oskarżonego. Natomiast zdecydował, że przed sądem zostanie przesłuchana jeszcze raz biegła Jadwiga Kamińska. Ponadto sąd zobowiązał Konrada R. do dostarczenia do sądu oryginałów umów o dzieło i o dochodach.
Raper Stopa jest oskarżony o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. Doniesienie do prokuratury częstochowskiej złożyło Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, które otrzymało anonimową informację, poprzez portal zglosnienawisc.otwarta.org o utworze oskarżonego zamieszczonym na YoTube. Stowarzyszenie monitoruje przestrzeń medialną pod kątem antysemityzmu i ksenofobii. W 2018 roku zanotowało ponad 500 takich spraw.

W utworze tym padają takie sformułowania jak "Kwachu przesadził strasznie, przeprosił za Jedwabne", albo "nie ma kresu moim łkaniom, nie chcę oddać Polski draniom" i "kwitnie biznes Holocaustu".

Zdaniem stowarzyszenia utwór „wyraża kłamliwe, odmawiające człowieczeństwa, demonizujące, oparte na stereotypach opinie o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim, kontroli przez Żydów mediów, gospodarki, rządu, instytucji społecznych”, a także „oskarża Żydów o bycie odpowiedzialnymi za realne lub wyimaginowane wykroczenia, popełnione przez osobę lub grupę Żydów, a nawet przez nie Żydów”.

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie, opierając się m.in. na opinii biegłego z zakresu lingwistyki kryminalistycznej sporządziła akt oskarżenia za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Konrad R. mówił przed sądem, że nie może stwierdzić z pewnością, że to jest jego utwór, który został odtworzony na sali sądowej, bo to nie jest oryginalny materiał, a w dzisiejszych czasach technika pozwala na manipulacje.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.