Jacek Drost

Prochy Habsburgów przyjadą do Polski w listopadzie 2018 roku

Ławeczka z Alicją Habsburg w żywieckim parku. Jest szansa, że jej prochy oraz Karola Olbrachta spoczną w Żywcu. Ławeczka z Alicją Habsburg w żywieckim parku. Jest szansa, że jej prochy oraz Karola Olbrachta spoczną w Żywcu.
Jacek Drost

Rodzina Habsburgów popiera inicjatywę, ale zgodę na ekshumację muszą wydać szwedzkie władze.

- Mamy już ustaloną datę, kiedy chcielibyśmy zrobić uroczysty pochówek prochów rodziców księżnej Marii Krystyny Habsburg. Chcielibyśmy, żeby to się odbyło 3 listopada 2018 roku - poinformował wczoraj burmistrz Żywca Antoni Szlagor. I dodał, że cały czas prowadzą czynności mające na celu ekshumację i sprowadzenie prochów. - Uzupełniamy dokumenty, odpowiadamy na pytania na przykład w jakich okolicznościach wyjechali z Polski - tłumaczył burmistrz Szlagor.

Pomysł sprowadzenia prochów Alicji Ankarcrona i arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga, którzy zostali pochowani na cmentarzu Norra Kyrkogården koło Sztokholmu, pojawił się pod koniec ubiegłego roku.

Inicjatywę z aprobatą przyjęła rodzina Habsburgów - Renata Habsburg Lorena de Zulueta i Karol Stefan Habsburg, czyli siostra i brat Marii Krystyny Habsburg - która wyraziła już formalną zgodę na sprowadzenie prochów.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.