Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prof. Antoni Dudek: W PiS są potężne napięcie i tarcia. Dlatego prezes szarpnął cugle

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Prof. Antoni Dudek: W PiS są potężne napięcie i tarcia. Dlatego prezes szarpnął cugle

Tomasz Kapica

Rozmowa z profesorem Antonim Dudkiem, politologiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prezes Jarosław Kaczyński nakazał ministrom oddać nagrody, zapowiedział jednocześnie obniżenie uposażeń parlamentarzystów, menedżerów spółek Skarbu Państwa, a nawet samorządowców. To zamyka sprawę wizerunkowej wpadki z nagrodami czy jednak nadal będzie ciążyła na notowaniach rządu PiS?
To zależy przede wszystkim od tego, czy wyjdą jakieś kolejne informacje dotyczące nagród. Jeżeli zostaną zwrócone, a posłowie PiS karnie zagłosują za zmniejszeniem uposażeń o 20 procent, to niewątpliwie sprawa tych kłopotliwych nagród zostanie zamknięta. Przy czym, jak wspomniałem, nie wiemy, czy w niedalekiej przyszłości nie pojawi się coś nowego, co będzie dotyczyło przywilejów władzy. Może się okazać, że tej hydrze w miejsce uciętej głowy wyrośnie kolejna albo nawet trzy.

Spodziewa się pan kolejnych takich wpadek?
Im dłużej sprawuje się władzę, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjdą jakieś niekorzystne dla obozu rządzącego fakty. Gdyby pojawiła się kolejna, prezes miałby wielkie problemy ze zgaszeniem kolejnego pożaru. Obniżanie uposażeń polityków ma pewne granice. Prezes, podejmując tę spektakularną decyzję, wykorzystał broń. To się Polakom spodobało, ale pytanie, co dalej. Ktoś słusznie zauważył, że jeśli podobne wizerunkowe kłopoty pojawią się w przyszłości, to posłowie na koniec będą dopłacać do tego, by móc sprawować mandat. Ja jestem sceptyczny wobec tego populizmu, który prezes Kaczyński zastosował, natomiast wiele wskazuje na to, że jednak okazał się skuteczny.

O ile obniżenie uposażeń parlamentarzystów rzeczywiście podoba się większości Polaków, to już obniżanie pensji samorządowców wzbudza u wyborców w gminach czy powiatach mieszane uczucia. Do pracy wójta czy burmistrza ludzie mają zazwyczaj większy szacunek niż do posła. Prezes przelicytował?
Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem obniżania pensji samorządowcom odgórnie. Uważam, że system, w którym to rady gmin czy powiatów ustalają poziom wynagrodzenia wójta czy starosty, jest lepszy. Bo to radni, będący reprezentacją lokalnej społeczności, najlepiej oceniają jego skuteczność. Ale w Polsce zawsze będzie jakaś grupa wyborców, która uważa, że przedstawiciele władzy, czy to rządowej, czy samorządowej, powinni zarabiać mało.

Skoro to rady ustalają ich wynagrodzenia, to jak je w ogóle systemowo zmniejszyć? Wydaje się, że jedyna sensowna możliwość to obniżenie maksymalnych limitów, które dziś wynoszą 12,5 tysiąca złotych brutto.
Technicznie to się da zrobić. Samorząd w Polsce ma oparcie w ustawach, a te ustawy można zmienić, dysponując sejmową większością. Można wprowadzić nowe przepisy, które zabiorą radom te uprawnienia. To jest wykonalne. Prezes Kaczyński będzie miał teraz problem, bo skoro powiedział, że obniży wynagrodzenia samorządowcom, to uchylanie się od tego będzie mu wytykane. Niektórzy będą mu teraz siedzieć na karku i mówić: „prezesie Kaczyński, obiecałeś obniżyć, więc obniżaj”.

Niewykluczone, że zwycięstwo w wyborach samorządowych ogłosi i PiS, 
i opozycja - mówi prof. Antoni Dudek.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.