Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prof. Antoni Dudek: W tych wyborach najważniejsza jest frekwencja. Pokażą zdolność obu stron do mobilizacji swojego elektoratu

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta/polska press
Agaton Koziński

Prof. Antoni Dudek: W tych wyborach najważniejsza jest frekwencja. Pokażą zdolność obu stron do mobilizacji swojego elektoratu

Agaton Koziński

Gdyby PO tyle energii, ile włożyła w obronę sądów, poświęciła służbie zdrowia, dziś byłaby w innym miejscu - mówi prof. Antoni Dudek

Wypowiedź Jarosława Gowina o tym, że Polska może nie respektować wyroku TSUE ustawiła nam polityczny tydzień czy całą kampanię samorządową?
Całej kampanii raczej nie, bo do tego wyroku jeszcze daleko.

Ale opozycja tę wypowiedź potraktowała jako paliwo do jej narracji o polexicie - i przez to będzie pewnie wałkowana przez całą kampanię.
Owszem, opozycja podchwyciła tę wypowiedź i przedstawia ją jako zapowiedź polexitu. Bardzo szybko pisał w tym tonie Rafał Trzaskowski, który przedstawia się jako człowiek znający się na Unii Europejskiej.

W końcu były minister ds. europejskich.
Tylko jeśli on tak się na nich zna, to wie, że przykładów państw, które nie respektowały wyroków UE, a jednak pozostają jej członkami jest wiele.

Nie wykonano 52 wyroków TSUE - tyle że kraje, które ich nie uznają, nie opowiadają o tym publicznie.
Tyle, że wybory samorządowe w Warszawie to nie miejsce do dyskusji o respektowaniu wyroków TSUE - tak na marginesie. Dlatego nie sądzę, żeby wypowiedź Gowina, choć niefortunna i nieprzemyślana, odegrała większą rolę w tej kampanii. Oddzielna sprawa, że od dłuższego czasu nie rozumiem, o co chodzi Gowinowi - także jego wypowiedzi na poziomie taktyki politycznej nie uda mi się skomentować. Nie wątpię natomiast, że ten temat będzie żył w kolejnych kampaniach: europejskiej i parlamentarnej.

Trzaskowski już teraz będzie powtarzał, że PiS wyprowadza Polskę z Unii, więc nie będzie funduszy europejskich na metro.
To ryzykowna strategia. On już wcześniej mówił o zamrożonych eurofunduszach, które zostaną odmrożone, gdy PO wróci do władzy. Tyle że w ten sposób dostarcza PiS paliwa do twierdzeń, że opozycja to tylko agenci Brukseli i robią wszystko, co im Berlin każe. Pełna koncentracja opozycji na wątku unijnym jest przeciwskuteczna, bo Polaków nie przekonują te rzekome argumenty o usuwaniu nas z UE.

Z drugiej strony euroentuzjazm Polaków jest ciągle najwyższy w Unii - nic dziwnego, że opozycja próbuje na tym grać.
Ale to trzeba przełożyć na konkrety. Następny budżet unijny będzie rzeczywiście chudszy dla Polski - ale póki co tego nie widać. Tak naprawdę natychmiastowa reakcja Polaków pojawiłaby się tylko w dwóch przypadkach: gdyby nagle się okazało, że nie ma kolejnych przelewów z Brukseli albo gdyby nas usunięto ze strefy Schengen. To by wywołało szok. Wszystko inne - kolejne procedury związane z praworządnością, artykułem 7- na nikim nie robią wrażenia.

Jednak kwestia wyroków TSUE robi dużo szumu. O komentarzu Gowina pisały najważniejsze europejskie gazety.
Ale sam wyrok będzie ogłoszony pewnie dopiero za rok. Generalnie wszelkie procedury wobec Polski Bruksela będzie wstrzymywać do wyborów parlamentarnych. Oni pewnie sami są ciekawi, czy wynik wyborów w 2015 r. to był wypadek przy pracy czy też zmiana reguły. W zależności od tego, jaki będzie wynik w 2019 r., zdecydują, czy przyjąć kurs ostrzejszy czy łagodniejszy wobec Warszawy.

Bruksela chce sprawdzić, czy PiS jest zdolny doprowadzić do reelekcji?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.