Prof. Bäcker o nowym kandydacie KO: Rafał Trzaskowski pokazał już, że potrafi prowadzić kampanię

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Maciej Czerniak

Prof. Bäcker o nowym kandydacie KO: Rafał Trzaskowski pokazał już, że potrafi prowadzić kampanię

Maciej Czerniak

- Wybór Rafała Trzaskowskiego jest o tyle dobry, że sprawdził się on w okrutnej walce z kampanią propagandową PiS-u. Wtedy, kiedy walczył o fotel prezydenta stolicy z Patrykiem Jakim, robiono wiele w telewizji podporządkowanej PiS-owi oraz w wielu innych mediach posiadanych przez tę partię, żeby Rafał Trzaskowski jednak nie wygrał tych wyborów - prof. Romanem Bäcker, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Była to batalia zwycięska już w pierwszej turze, czego nawet nie spodziewał się jego konkurent.

Prof. Bäcker o nowym kandydacie KO: Rafał Trzaskowski pokazał już, że potrafi prowadzić kampanię
Polskapress Prof. Roman Bäcker: - Wydaje mi się, że o wyborze Trzaskowskiego, a nie Sikorskiego, mogła oprócz niesłychanie ważnych kalkulacji sondażowych zadecydować jeszcze jedna kwestia. Otóż Radosław Sikorski jest politykiem niezbyt silnie związanym ze strukturami centralnymi Platformy Obywatelskiej. A to oznacza, że jako prezydent mógłby być o wiele bardziej samodzielny, niż Trzaskowski.

Jak pan ocenia wybór Rafała Trzaskowskiego jako nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej?
Żałuję, że kandydatem nie został Radosław Sikorski, pełniący funkcję politycznego emeryta. To człowiek o ogromnym doświadczeniu międzynarodowym, znający nie tylko wybitnych polityków światowych, ale i wiele środowisk politycznych. To człowiek, który potrafił przekonywać wielu dyplomatów do poczynań zgodnych z polską racją stanu. Przypomnę jego aktywność w trakcie majdanu ukraińskiego, czy jego współpracę z Niemcami i Francją. Nie mówię już o jego doskonałej znajomości realiów amerykańskich, czy brytyjskich. Natomiast wybór Rafała Trzaskowskiego jest o tyle dobry, że sprawdził się on w okrutnej walce z kampanią propagandową PiS-u. Wtedy, kiedy walczył o fotel prezydenta stolicy z Patrykiem Jakim, robiono wiele w telewizji podporządkowanej PiS-owi oraz w wielu innych mediach posiadanych przez tę partię, żeby Rafał Trzaskowski jednak nie wygrał tych wyborów. Była to batalia zwycięska już w pierwszej turze, czego nawet nie spodziewał się jego konkurent - bardzo ambitny Patryk Jaki. Trzaskowski potrafi prowadzić kampanie wyborcze. Prezydent Warszawy nie uchronił się jednak od kilku wpadek raczej o charakterze marketingowym niż merytorycznym. Warto tu wspomnieć o jego reakcji na awarię oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Tego typu wpadki dotyczyły generalnie poziomu zdolności do tworzenia własnego wizerunku. Nie wszystko mu się udawało.

Co Rafał Trzaskowski musi zrobić, by móc realnie walczyć o prezydenturę? Analiza prof. Romana Bäckera w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.