Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Prof. Kadłubek: Śląsk jest miejscem do życia i miłości. Jest dla wszystkich

Zbigniew Kadłubek, profesor UŚ: Ślązakiem się jest w różnych odcieniach Fot. MARZENA BUGAła-AZARKO Zbigniew Kadłubek, profesor UŚ: Ślązakiem się jest w różnych odcieniach
Teresa Semik

Młodzi ludzie wstydzą się śląskiego, uważają mówienie po śląsku za obciach - mówi profesor UŚ Zbigniew Kadłubek, nowy dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Jako śląski regionalista czuje się pan obolały po przegranej partii regionalnych w wyborach samorządowych?
Niska frekwencja w wielu miastach jest porażką, na przykład w Zabrzu czy Bytomiu. Jako człowiek, który troszczy się o region, żałuję, że do urn nie poszło więcej mieszkańców. To jest bolesne.

A to, że śląskość przegrała, bo nie okazała się dla wyborców zbyt kusząca?
Patrzę na śląskość jako na obywatelskość. Jeśli z tej lekcji wyborczej płynie jakaś nauka, to taka, która skłoni do większego zaangażowania w sprawy społeczne.

Można odnieść wrażenie, że przegrana jednej grupy Ślązaków cieszy innych Ślązaków. Dlaczego Ślązacy nie potrafili się dogadać?
To ja panią spytam, dlaczego nie potrafili się dogadać?

Bo są małostkowi, kłótliwi, własny interes przedkładają ponad śląską wspólnotę?
Małostkowi, kłótliwi, jak wszyscy. Polacy też podzielili Polskę na dwie części.

Nie uważa pan profesor, że ta wojna o język śląski, o narodowość śląską, ostatecznie szkodzi Śląskowi?
Ja tej wojny nie widzę. To jest jakaś walka z wyimaginowanym wrogiem, a pani tę walkę wspiera.

Ja szukam wroga? Ja nieustannie głoszę, że na Śląsku jest „za dużo goroli”? Także teraz, po przegranych wyborach przez śląskie partie, pojawiły się komentarze, że to obcy wszystkiemu są winni. I tak w koło Macieju.
Ślonzoki, gorole - odgrzewane kotlety, funkcjonują w dowcipach, nic więcej. Obydwie strony: Zagłębie i Śląsk zyskały na tym dyskursie, bo wzmocniły swoje tożsamości, choć nie zawsze ten dyskurs był elegancki. A pani do tego antagonizmu ciągle wraca.

Wracam, bo na Śląsku nie chodzi tylko o „obcych” z So-snowca. Może już dość tego wypominania innym, skąd przyszli. To także ich kraj.
Mnie coś innego martwi. Ślązacy mówią: precz z uchodźcami, was tu nie chcemy. To jest poważny problem. Jestem przeciwko wszelkiemu wykluczeniu. Otwieram w mojej twórczości Śląsk bardzo szeroko. Jest miejscem do życia, spotkania, miłości. Jest dla wszystkich.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.