Prof. Koziołek o rankingu Perpekstyw: Jesteśmy w dobrym miejscu, właściwie w coraz lepszym

Czytaj dalej
Fot. arc
KD

Prof. Koziołek o rankingu Perpekstyw: Jesteśmy w dobrym miejscu, właściwie w coraz lepszym

KD

Ranking „Perspektyw” pokazuje, że jesteśmy w dobrym miejscu, właściwie w coraz lepszym. Zrobiliśmy największy skok spośród ponad setki uczelni w kraju - komentuje wyniki opublikowanego w nocy z wtorku na środę Rankingu Szkół Wyższych 2016 prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.

To najlepsze miejsce, jakie nasza uczelnia zajmowała od początku przygotowywania rankingu. Co napawa nas jeszcze większą radością, to fakt, że zrobiliśmy największy skok w najtrudniejszej kategorii „efektywności naukowa”. Kiedy przez ostatnie lata przyglądaliśmy się jak wypadamy na tle innych uniwersytetów, to okazywało się, że naszą mocną, niewykorzystaną cechą był potencjał naukowy. Mieliśmy dobrych ludzi, coraz lepszą bazę, ale wydawało się, że nie potrafiliśmy z tego skorzystać.

Jednak wiadomo, że kształcenie i badania naukowe nie działają jak piekarnia. Na efekty trzeba poczekać dłużej. W końcu ten potencjał przyniósł, to co jest tak istotne, efektywność. W tej kategorii zajęliśmy drugie miejsce w Polsce. Sami przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Zostawiając za sobą Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, to niebywały sukces. Zwłaszcza, że ta efektywność mierzona jest różnymi kategoriami, m.in. publikacje, cytowalność przez innych naukowców, środki pozyskiwane na badania.

Jesteśmy uczelnią młodą, dopiero za dwa lata będziemy świętować 50-te urodziny. Mamy sporo młodych i prężnie działających doktorów. Oni potrzebowali czasu, aby się usamodzielnić. Stworzyć własne zespoły badawcze. Aplikować o granty i mieć środki na prowadzenie badań. Teraz to zaczęło owocować. Pewien rodzaj dystansu, związanego z młodością naszej uczelni, musiał zostać odrobiony. Z drugiej strony z pewnością zadziałała stymulacja i konkurencja. Ilość uczelni publicznych i to, że nasi koledzy rozwijają się, motywowała nas do działania. Determinacja, entuzjazm, dobre środowisko i otoczenie społeczno-gospodarcze (a takie na Śląsku jest), to składa się na sukces.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

KD

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.