Prof. Marian Zembala tworzy ośrodek leczenia seniorów. Patronem będzie prof. Zbigniew Religa

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Agata Pustułka

Prof. Marian Zembala tworzy ośrodek leczenia seniorów. Patronem będzie prof. Zbigniew Religa

Agata Pustułka

Już jest pierwszy milion złotych i patron o złotym sercu, czyli prof. Zbigniew Religa. Za cztery lata nowy Śląski Ośrodek Kliniczno-Naukowy Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego w Zabrzu zacznie pomagać pacjentom z województwa śląskiego.

Śląski Ośrodek Kliniczno-Naukowy Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego wymyślił prof. Marian Zembala.

Wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia, jak zawsze trafnie odczytał najpilniejsze zdrowotne potrzeby mieszkańców województwa, jako szczególnie poszkodowanych zdrowotnie wskutek rozwijającego się przez lata w regionie przemysłu. Wydobycie kopalń, produkcja hut wspierała polskie PKB, ale odbierała zdrowie. Przekłada się to wprost na statystyki dotyczące chorób układu krążenia, układu oddechowego, liczbę nowotworów, a także przewidywaną długość życia.

- W krajach rozwiniętych Unii Europejskiej wynosi ona obecnie 82 lata, w tzw. nowych krajach Unii, w tym w Polsce, jest zdecydowanie krótsza, bo to ok. 76 lat, zaś w województwie śląskim żyjemy średnio jeszcze o cztery lata krócej - wyjaśnia prof. Zembala.

Dodaje: - Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, bardzo często z chorobami sercowo-naczyniowymi, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, cukrzycą i nadciśnieniem, potrzebują odpowiednio większego zabezpieczenia społecznego i lepszej specjalistycznej opieki zdrowotnej, bo są narażeni znamiennie częściej na zawały serca, udary, choroby metaboliczne.

Prof. Marian Zembala jest pomysłodawcą powstania nowego ośrodka dla seniorów z Zabrzu.
Prof. Marian Zembala jest pomysłodawcą powstania nowego ośrodka dla seniorów z Zabrzu.

Zdaniem prof. Zembali, pilną potrzebą chwili jest stworzenie innowacyjnego ośrodka dla badań i leczenia seniorów, wzorem takich państw jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, które też muszą zmagać się z poprzemysłową spuścizną w ochronie zdrowia. Zabrze to idealne miejsce, by taka placówka powstała, bo miasto to stało się stolicą nowoczesnej medycyny.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.