Prof. Witold Modzelewski o "Polskim ładzie": Tym razem „katastroficzne prognozy” nie spełnią się, ale błędy się pojawiają

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Red.

Prof. Witold Modzelewski o "Polskim ładzie": Tym razem „katastroficzne prognozy” nie spełnią się, ale błędy się pojawiają

Red.

- Patrząc na podobne reformy w przeszłości, to zawsze wiązały się z dezaprobatą i wygłaszaniem katastroficznych prognoz – tłumaczy w kontekście "Polskiego ładu" prof. Witold Modzelewski. Jednocześnie ekspert zaznacza, że "rząd nie może przymykać oczu na błędy – a takie się już pojawiają".

Wdrażanie przepisów Polskiego Ładu jest przedmiotem szerokiej debaty społecznej. Program wprowadza bardzo wiele rozwiązań jednostkowych, inne natomiast są uzależnione od decyzji administracyjnych. Ustawodawca zapowiada decyzje interpretacyjne i regulacyjne, szczególnie tam, gdzie ujawnią się ewidentne wady.

- Syndrom wprowadzania takich obszernych i skomplikowanych zmian w prawie podatkowym jest powszechnie znany. Tego rodzaju operacje są znaczone zaostrzeniem wrogiego języka- wyjaśnia w rozmowie z portalem TVP Info prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych. - Patrząc na podobne reformy w przeszłości, to zawsze wiązały się z dezaprobatą i wygłaszaniem katastroficznych prognoz - dodaje.

[polecany]22415753[/polecany]

Zdaniem eksperta "za rok większość Polaków będzie zadowolona ze zmian". Jednocześnie wskazuje, że rząd "zaliczył wpadkę". Jak wyjaśnia, chodzi o "kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne".

– Szkoda, że ta wpadka się pojawiła, że wcześniej jej nie dostrzeżono, a drugi lub trzeci pracodawca nie korzysta już z tego odliczenia, które daje 30 tys. kwoty wolnej już na początkowym etapie w styczniu- tłumaczy w rozmowie z portalem. - Lepiej czy gorzej, ale szybko to poprawiono- dodaje. Zdaniem Modzelewskiego, ważne, by "merytorycznie reagować na te uwagi, które są uzasadnione".

[polecane]22416091[/polecane]

Prezes Instytutu Studiów Podatkowych dodaje, że dla niektórych Polaków "pojawi się zwiększenie obciążeń", ponieważ "taki był sens tych rozwiązań, dotyczący proporcji rozkładania ciężarów". Jak prognozuje, "dla większości Polaków ich dochody będą jednak wyższe niż przed zmianami".

- Niektóre rozwiązania będą prowizoryczne, ale potem trzeba nadawać im odpowiednią formę prawną, by obywatel wiedział, że w jednej ustawie ma wszystko co potrzebne – wyjaśnia w rozmowie z portalem.

Polski Ład. Niższe pensje nauczycieli

Wraz z wejściem w życie Nowego Ładu część nauczycieli otrzymała niższe wynagrodzenia. Nauczyciele skarżą się, że odliczono im z wynagrodzenia nawet 300 czy 400 zł. Rzecznik rządu przyznał, że "jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia, jest błąd księgowego czy kadrowego".

[polecany]22382467[/polecany]

Właśnie na tę wypowiedź uwagę zwróciło Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, w oświadczeniu SKWP "stanowczo sprzeciwia się takim stwierdzeniom". Podkreślono także, że wiele "rozwiązań budzi wątpliwości interpretacyjne". Jednak zdaniem Stowarzyszenia "nie można twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów". Jak wyjaśniono dalej, w wielu przypadkach, "mając na względzie bezpieczeństwo podatkowe pracowników i przedsiębiorców, księgowi zdecydowali się na ostrożne rozwiązania" oraz dodano, że "nie jest to jednak braku kompetencji".

[polecane]22417291[/polecane]

Rozwiązania Polskiego Ładu spowodowały gigantyczne wątpliwości w rozliczeniach podatkowych. Ewentualne błędy i odpowiedzialność karno-skarbowa księgowych, będą pojawiać się przez najbliższe miesiące, ale także nawet dopiero za kilka lat. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia ochrony prawno-skarbowej. Systematycznie wzrasta liczba zapytań o taką ochronę. Dziś to różnica, która oscyluje w okolicach 60% w porównaniu z II kwartałem 2021 r.

Red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.