beta

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego został przez Rosjan posądzony o plagiat

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego został przez Rosjan posądzony o plagiat Fot. Archiwum
beta

Organizacja Dissernet, która tropi w Rosji naukowe fałszerstwa, umieściła w swojej bazie m.in. opracowanie pracy naukowej dra hab. Macieja Gitlinga, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownika Zakładu Socjologii Organizacji i Zarządzania w Instytucie Socjologii.

- W związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia plagiatu przez dra hab. Macieja Gitlinga, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego uruchomi odpowiednią procedurę - mówi dr Maciej Ulita, rzecznik uczelni. - Pierwszym krokiem będzie przesłanie do wskazanych przez Macieja Gitlinga instytucji: Moskiewskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Łomonosowa oficjalnego zapytania o wyniki analizy wskazanej pracy naukowej przez systemy antyplagiatowe tych instytucji.

Dr Ulita dodaje, że kolejne działania będą uzależnione od otrzymanych odpowiedzi.

- Do chwili uzyskania odpowiedzi, żadne działania wobec dra hab. Macieja Gitlinga nie będą podejmowane

- mówi.

Dzwoniliśmy wczoraj do profesora UR, ale nie chciał komentować tej sprawy. Powiedział, że temat jest gorący i odniesie się do niego w stosownym czasie.

Dissernet to społeczność przedstawiająca się jako wolontariusze złożeni z ekspertów, badaczy i reporterów, poświęcający się m.in. wykrywaniu rażących i umyślnych naruszeń przepisów dotyczących przyznawania stopni naukowych. W jej bazie znalazły się też nazwiska innych polskich profesorów.

Na stronie organizacji można znaleźć prace naukowe ukazane w tabeli, z podziałem na strony. Gdy klikniemy na kratkę, po jednej stronie wyświetli się zaznaczony kolorem tekst autora, a po drugiej źródło, skąd miał rzekomo skopiować treści.

Dr hab. Maciej Gitling tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii obronił w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w 1999 r. Temat rozprawy brzmiał: „Społeczne aspekty restrukturyzacji przemysłu i zarządzania przedsiębiorstwem na przykładzie rejonu raciborskiego”.

W 2005 r. obronił tytuł doktora habilitowanego na wydziale socjologii w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa. Tytuł pracy: „Socjokulturowe procesy w organizacji”. Od 1 września 2011 r. zatrudniony jest w Instytucie Socjologii UR na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 2012 r. kieruje Zakładem Socjologii Organizacji i Zarządzania.

beta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.