NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Profilaktyka nowotworów – zaszczep swoje dziecko przeciw HPV

Profilaktyka nowotworów – zaszczep swoje dziecko przeciw HPV
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Z początkiem czerwca ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Program jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Możesz zapisać swoje dziecko na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta.

Profilaktyka nowotworów – zaszczep swoje dziecko przeciw HPV

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw HPV?

Rak szyjki macicy stanowi w Polsce od wielu lat poważny problem epidemiologiczny. Choć liczba zachorowań stopniowo się zmniejsza, to pozostaje wciąż na zbyt wysokim poziomie. Każdego roku rozpoznaje się około trzech tysięcy nowych przypadków choroby - większość to nowotwory w wysokim stopniu zaawansowania.

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest utrzymująca się infekcja wirusem zwanym brodawczakiem ludzkim (HPV). Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej. Prezerwatywa przed nim nie chroni.

Szacuje się, że 50-80 proc. mężczyzn i kobiet zostanie zakażonych HPV przynajmniej raz w życiu. U kobiet w większości infekcja szyjki macicy goi się spontanicznie. Jednak w 10 proc. przypadków wirus zostaje i powoduje zmiany przedrakowe lub nowotworowe.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy, ale również innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jest to bardzo ważny krok w prewencji nowotworów.

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

Profilaktyka nowotworów – zaszczep swoje dziecko przeciw HPV

Jak zapisać dziecko na szczepienie:

Twoje dziecko przyjęło już pierwszą dawkę? Jeśli urodziło się w roku 2010 lub 2011, drugą dawkę może otrzymać w ramach programu. Umów je na pierwszą dawkę na IKP, w trakcie wizyty w POZ pokaż potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Punkt szczepień odnotowuje ten fakt, a następnie wprowadzi do systemu i poda drugą dawkę.

Zawsze możesz sprawdzić termin i miejsce szczepienia na IKP Twojego dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na IKP możesz też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.

Dziecko można też zapisać na szczepienie przez infolinię 989 lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Pamiętaj! Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie www.gov.pl/hpv

Profilaktyka nowotworów – zaszczep swoje dziecko przeciw HPV
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.