NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Profilaktyka otyłości z NFZ

Profilaktyka otyłości z NFZ
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych. Zasugerowali, że otyłość stanie się jedną z poważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów.

Główne czynniki rozwoju otyłości

Zadbaj o profilaktykę otyłości od najmłodszych lat!

Otyłość i nadwaga to problem, który dotyczy już ok. 10% dzieci i młodzieży na świecie. Tempo tycia polskich dzieci jest najszybsze na tle całej Europy. Nadwagi dziecka nie można lekceważyć, bo nadwaga to tzw. przedotyłość (stan przedotyłościowy). Otyły młody człowiek z dużym prawdopodobieństwem stanie się otyłym dorosłym. Dzieci z nadmierną masą ciała cechują się silniejszą samokrytyką i mają niską samoocenę. Często takie dzieci stają się obiektem żartów i zmagają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.

Najczęstsze przyczyny otyłości u dzieci

Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

Profilaktyka otyłości od najmłodszych lat


Bezpłatne diety NFZ

www.diety.nfz.gov.pl to portal internetowy, gdzie można skorzystać z bezpłatnych planów żywieniowych przygotowanych według zasad diety DASH, o najlepiej udokumentowanym prozdrowotnym wpływie na organizm człowieka.

Plan żywieniowy to przepisy i porady na 28 dni. Na każdy dzień jest 5 różnych posiłków z wyliczoną wartością kaloryczną, zawartością białka, tłuszczy i węglowodanów. Do tego dołączona jest prosta instrukcja przygotowania danej potrawy, podany czas przygotowania oraz możliwość wygenerowania listy zakupów.

Diety.nfz.gov.pl to źródło zdrowych inspiracji i wskazówki do prawidłowego żywienia dla osób zdrowych oraz cierpiących m in na cukrzycę, nadwagę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, Hashimoto, depresję czy zaparcia.

Dlaczego Dieta DASH?

DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension) są to określone zasady żywienia, oparte na bazie warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb, chudego drobiu, orzechów i nasion, oleju roślinnego.

Podstawą codziennej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ważnym elementem DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru.

Żywienie według jej zasad daje wiele korzyści zdrowotnych już po kilku tygodniach stosowania. Dieta DASH nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, ale również zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Przydatne linki:

www.//diety.nfz.gov.pl
www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus
www.//pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.