Materiał informacyjny

Program „Czyste Powietrze”. Korzystne zmiany dla chętnych

Korzystający z programu „Czyste Powietrze” nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo za ciepło będą płacić mniej Fot. 123RF Korzystający z programu „Czyste Powietrze” nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo za ciepło będą płacić mniej
Materiał informacyjny

Są nowości w programie „Czyste Powietrze”. Podwyższone zostały progi dochodowe dla chętnych, którzy chcą z niego skorzystać. Ważne zmiany weszły w życie 3 stycznia.

Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych - to główne zmiany, w programie „Czyste Powietrze”, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. To kolejna odsłona programu, wprowadzana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Ma spowodować, że coraz więcej chętnych zdecyduje się na ekologiczne rozwiązania w swoich domach.

- Ten program jest największym projektem proekologicznym w Polsce i stale go usprawniamy. Zastosowaliśmy w nim pionierskie rozwiązania, chociażby poprzez włączenie sektora bankowego do masowego, powszechnego programu. Teraz przechodzimy krok dalej i podwyższamy zarówno progi dochodowe jak i wysokość dotacji - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Wyższe progi

Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

- W związku z agresją Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku wiąże się ze znacznym wzrostem cen, w tym nośników energii. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji w zmianach w programie „Czyste Powietrze”. Wychodzimy do beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku - wyjaśnia pełnomocnik prezesa rady ministrów do spraw Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski, jednocześnie zastępca prezesa NFOŚiGW.

Najwyższe poziomy dofinansowania, uwzględniające kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną w poszczególnych trzech częściach programu kształtują się do poziomu 66 tys. zł, 99 tys. zł i 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Wielkość dotacji uzależniona od dochodu, jaki osiąga wnioskodawca programu. Najwyższe dofinansowanie będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, czyli kompleksowej termomodernizacji.

Jak to zrobić?

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub o minimum 40 proc.

Nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części programu „Czyste Powietrze”.

- Kolejna odsłona programu daje również możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Chodzi o beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Teraz na podstawie audytu energetycznego, będą mogli wykonać częściową jak i kompleksową termomodernizację budynku, pozwalającą na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia - dodaje Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Od początku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł dofinansowania. Więcej informacji o programie znajdziemy na stronie www.wfosigw.katowice.pl.


oprac. MOKR

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.