Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Program dla górnictwa na papierze wygląda dobrze, ale to życie go zweryfikuje

Czytaj dalej
Fot. brak
Monika Chruścińska-Dragan

Program dla górnictwa na papierze wygląda dobrze, ale to życie go zweryfikuje

Monika Chruścińska-Dragan

Inwestycje na ponad 2,3 mld zł rocznie, wydobycie - od 56,5 do 86,1 mln ton węgla, dalszą restrukturyzację, szukanie nowych złóż i cyfryzację zakłada przyjęty w tym tygodniu przez rząd program dla górnictwa.

To dokument, który określa kierunki rozwoju sektora do 2030 r., a w ich realizacji pomóc ma zapowiedziana nowa ustawa górnicza (uchwalona do 2020).

Jak mówią eksperci, program na papierze robi dobre wrażenie, mimo iż przyznaje, że znaczenie węgla w polskim miksie energetycznym będzie maleć.

- Choć procentowy udział węgla w energetyce będzie mniejszy, to jego wydobycie ma pozostać na mniej więcej takim samym poziomie, bo zwiększy się zapotrzebowanie na energię - zaznacza Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce. Program rządu zakłada trzy scenariusze. Opcja minimalistyczna zakłada do 2030 spadek rocznego użytkowania węgla o blisko 1/4 w stosunku do 2015. Opcja korzystna - wzrost o ponad 20 proc.

Jak podkreśla Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, o poziomie wydobycia węgla faktycznie decydować będzie jednak konkurencyjność polskich kopalń. Za to pozytywnie ocenia zapowiadaną w programie kontynuację restrukturyzacji i integrację górnictwa z energetyką. Choć tego ostatniego program praktycznie nie wyjaśnia.

- Program jest dobrym punktem wyjścia do kolejnych analiz. Nie daje jednak odpowiedzi na wiele kluczowych pytań - ocenia Robert Tomaszewski, analityk ds. gospodarczych. - Jest w nim za to ciekawy zapis o tym, że rząd będzie zabiegał w UE o zmiany w polityce klimatycznej, które uwzględnią węgiel. Tyle że jesteśmy już po finałach negocjacji dot. pakietu zimowego i kształtu reformy unijnego rynku energii.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.