Program dla Śląska przegrał z... kiszonym ogórkiem? Kolorz stawia premierowi ultimatum

Czytaj dalej
Fot. brak
Marcin Zasada

Program dla Śląska przegrał z... kiszonym ogórkiem? Kolorz stawia premierowi ultimatum

Marcin Zasada

Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, gdzie stoimy z programem dla Śląska, w weekend rozwiał je Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Stoimy. Dosłownie. Technologiczne inwestycje, które miały odmienić województwo, to już nie program dla Śląska, a „Śląsk, którego nie było”. Pytanie, jak poważne jest ultimatum, jakie w związku z tym Kolorz postawił premierowi Morawieckiemu.

O marnych perspektywach programu dla Śląska, od 3 lat reklamowanego jako lekarstwo na wszystkie ekonomiczne i społeczne bolączki regionu, pisałem przed tygodniem. Najgorsze, że większość zarzutów właściwie powtórzyłem ze swojego tekstu z 2017 roku, gdy przeczytałem dokument tuż przed jego oficjalną prezentacją z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Po pierwsze, wątpliwa to strategia, w której głównie zmieszczono wszystkie już realizowane (lub już nie - dworzec w Sosnowcu-Maczkach) albo zaplanowane inwestycje rządowe czy unijne, niektóre o zasięgu ogólnopolskim. Nową jakością miały być inwestycje w nowe technologie - co prawda okołogórnicze, ale niektóre pachniały cywilizacyjnym postępem: rozwój technologii dronowych na terenach pokopalnianych, zgazowanie węgla, kogeneracja czy produkcja wodoru z gazu koksowniczego i wykorzystanie go w ogniwach paliwowych do zastosowania w transporcie drogowym.

Rok 2017, oficjalna prezentacja dokumentu

O marnych perspektywach programu dla Śląska, od 3 lat reklamowanego jako lekarstwo na wszystkie ekonomiczne i społeczne bolączki regionu, pisałem przed tygodniem. Najgorsze, że większość zarzutów właściwie powtórzyłem ze swojego tekstu z 2017 roku, gdy przeczytałem dokument tuż przed jego oficjalną prezentacją z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Po pierwsze, wątpliwa to strategia, w której głównie zmieszczono wszystkie już realizowane (lub już nie - dworzec w Sosnowcu-Maczkach) albo zaplanowane inwestycje rządowe czy unijne, niektóre o zasięgu ogólnopolskim.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.