Program Mieszkanie Plus dostał minus od Poznania

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Program Mieszkanie Plus dostał minus od Poznania

Błażej Dąbkowski

Na razie w Poznaniu nie ruszy żadna inwestycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jego warunki nie są dla miasta korzystne.

W pierwszej połowie października władze Poznania podpisały list intencyjny z deklaracją o przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie Plus z BGK Nieruchomości S.A - spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego. Na wskazanych przez Poznań działkach, o łącznej powierzchni 11,2 ha, mogło powstać ponad tysiąc mieszkań na wynajem. Jako lokalizację, gdzie mogłaby ruszyć pierwsza inwestycja w ramach programu wskazano działkę przy ul. Opolskiej.

Ta, jak zapowiadano, mogła wystartować na wiosnę po ukończeniu wszelkich niezbędnych formalności, jak się jednak dowiedzieliśmy w tej chwili nie ma na to żadnych szans. Miasto wstrzymało się od czynnego udziału w rządowym programie, ponieważ władz Poznania i szefów spółek miejskich nie zadowalają warunki finansowe przedstawione przez spółkę BGK.

– Warunki jakie nam przedstawiono są atrakcyjne przede wszystkim dla mniejszych miast, które mają problem z zaciąganiem kredytów. Poznań jest w zupełnie innej sytuacji, bo na nasze inwestycje mieszkaniowe przeznaczamy środki pozyskane m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

– tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Spotkanie samorządów, które podpisały list intencyjny z przedstawicielami BGK, podczas którego rozmawiano m.in. o sposobie finansowania budowy mieszkań na wynajem odbyło się się w grudniu. Uczestniczył w nim prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Arkadiusz Stasica.

Rządowy program "Mieszkanie Plus". Kto będzie mógł się o nie starać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

– Fundusz inwestycyjny BGK zakłada oczywiście zwrot środków oraz zysk. W tym przypadku mielibyśmy do czynienia ze zwrotem na poziomie 4,8 proc., oferta EBI w tym zakresie jest po prostu bardziej atrakcyjna finansowo – wyjaśnia A. Stasica.

Niekorzystna dla poznaniaków chcących wynająć mieszkanie byłaby także wysokość czynszu, ten bowiem, jak zakładają wyliczenia BGK, wynosiłby ok. 20 zł za metr kwadratowy. To według wiceprezydenta i szefa ZKZL zbyt wysoka stawka. – Stanowiłaby więc około 80 procent stawki na wolnym rynku – mówi A. Stasica. – Będziemy się teraz z uwagą przyglądać innym miastom, gdzie program ruszył – dodaje.

Jednym z nich jest Jarocin, gdzie pod koniec roku podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach wspólnej inwestycji miasta, Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Funduszu Municypalnego FIZ AN (zarządzany przez fundusz inwestycyjny BGK). To pierwszy etap jarocińskiego programu budowy 400 mieszkań czynszowych, które włączony zostanie do oferty programu Mieszkanie Plus. W ramach pierwszego etapu programu powstaną trzy osiedla z mieszkaniami dwu- i trzypokojowe, o powierzchni 35,6 m kw. i 55,1 m kw. Stawka czynszu wyniesie tam od 10 do 11 zł za m kw.

– Z udziału w programie nie rezygnujemy, ale chcemy poczekać na bardziej korzystne dla nas warunki finansowe

– podsumowuje T. Lewandowski.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.