Materiał informacyjny

Program „Moja Woda” bije rekordy popularności

FOT. 123RF. To jeden ze sposobów na zbieranie deszczówki FOT. 123RF. To jeden ze sposobów na zbieranie deszczówki
Materiał informacyjny

Ponad 2 tysiące wniosków na kwotę 10 mln zł w zaledwie trzy tygodnie wpłynęło już do WFOŚiGW w Katowicach w ramach programu „Moja Woda”.

- Minęły zaledwie trzy tygodnie od startu trzeciej edycji programu, a my już mamy dwa tysiące wniosków, na łączną kwotę ponad 10 mln zł. To pokazuje jak ogromne jest zainteresowanie tym programem. To tzw. strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Nabór mamy cały czas otwarty, wnioski można składać, ale jeśli pula środków przeznaczonych na program „Moja Woda” się wyczerpie, to trzeba będzie nabór zamknąć przed zaplanowanym terminem zakończenia, podobnie jak było w poprzednich edycjach - wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać do 6 tysięcy złotych, nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych, na budowę przydomowych systemów „małej retencji”. Dzięki czemu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place), ale służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych. Środki muszą być przeznaczone m.in. na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”, retencjonowanie w gruncie i na dachach oraz wykorzystywanie zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.

Tempo składania wniosków w całym kraju jest ogromne.

- W związku z dużym zainteresowaniem programem „Moja Woda” zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku na program przeznaczymy 230 mln zł - oświadczyła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.