Agata Pustułka

Program #PolskabezSmogu. Czy będą w nim Sosnowiec, Gliwice lub Rybnik? W Sosnowcu spotkała się sejmowa komisja zdrowia

Samorządowcy, m.in. prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński (w środku) i Rybnika, Piotr Kuczera (z lewej) liczyli na konkrety. Fot. Lucyna Nenow Samorządowcy, m.in. prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński (w środku) i Rybnika, Piotr Kuczera (z lewej) liczyli na konkrety.
Agata Pustułka

Sejmowa komisja zdrowia, która wyjazdowo obradowała wczoraj w Sosnowcu, nie dowiedziała się od przedstawicieli ministerstw zdrowia i środowiska, czy m.in. Sosnowiec i Rybnik wejdą do rządowego programu #PolskabezSmogu. Politycy dali za to popis rywalizując kto jest bardziej odpowiedzialny za wzrost smogu: PO, czy PiS.

W lutym premier Mateusz Morawiecki przedstawił program termodernizacji #PolskabezSmogu, na którym nie znalazły się jedne, według WHO, z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie m.in.: Rybnik -miejsce 4, Zabrze - 18, Gliwice - 22 oraz Sosnowiec - 35. Posłowie przyjechali do stolicy Zagłębia na zaproszenie prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego. - Smog nie zna granic. Trzeba z nim walczyć w całej Polsce - mówił Chęciński. Zarówno on, jak i prezydent Rybnika Piotr Kuczera i inni przedstawiciele miast, pominiętych przez rządowy program, nie dowiedzieli się czy i kiedy zostaną dołączeni do listy. Jak stwierdził jedynie wiceminister zdrowia Zbigniew Król program ma charakter pilotażowy, a zatem nikogo nie wyklucza. Nie podał jednak kryteriów włączających dane miejscowości do programu. Tłumaczył za to obficie czym jest smog i że trzeba edukować społeczeństwo na temat jego szkodliwości. Resort ma na ten cel przewidziane 3 mln zł. Do tej pory z kursów korzystają nieliczni (80 lekarzy, 19 nauczycieli).

Wiceminister nie był jednak w stanie powiedzieć, ile tak naprawdę smog powoduje zdrowotnych problemów. Chociaż sprawa jest od dawna znana. Według Światowej Organizacji Zdrowia (2016 r) na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 7 mln osób, w tym głównie na choroby serca i udary mózgu.

- Jest równie groźnym czynnikiem ryzyka, jak cukrzyca - wyjaśniał prof. Andrzej Lekston, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, którego wystąpienie było najbardziej merytoryczne. Przypomniał posłom przede wszystkim w jakim miejscu się znajdują: - W Polsce co roku na konsekwencje związane z zanieczyszczeniem powietrza umiera 47,5 tys. osób. To nie tylko emisja niska, ale też szczególnie w województwie śląskim transport. Zajmujemy 4 proc. powierzchni kraju, a emitujemy 21,4 proc. pyłów i 44,9 proc. gazów. Ruch samochodowy jest dwa razy większy od średniej krajowej. Jesteśmy też w najbardziej zabudowanym regionie, co uniemożliwia tzw. zalecane przewietrzanie miast - wyjaśniał specjalista. Ostatecznie „daje” to 490 zgonów na choroby układu krążenia, na 100 tys. mieszkańców. W dni smogowe i dwa tygodnie po, śmiertelność na choroby sercowo-naczyniowe wzrasta o 8 proc.

W dalszej części:

 • O co pytała Beata Małecka-Libera
 • Ile pieniędzy przeznaczono na działania antysmogowe do roku 2023
 • Które miasto jako pierwsze skorzysta z programu
Pozostało jeszcze 36% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.